طلا چگونه به وجود می آید ؟‌ در مورد ابرنواخترها چیزی میدانید؟

طلا چگونه به وجود می آید ؟‌ در مورد ابرنواخترها چیزی میدانید؟

طلا گران بها ترین فلز شناخته شده در دنیاست که امروزه برای علاوه بر زیورآلات استفاده های گوناگونی از آن می شود ، حال سوال اینجاست که طلا چگونه به وجود می آید ؟ تصور عموم درباره به وجود آمدن طلا بسیار جالب است و اکثر بر این باورند که طلا در معادن تشکیل می شود در صورتی که منشا واقعی طلا قبل از تشکیل زمین بوده و حاصل انفجار ستاره هاست شاید بپرسید چطور ؟ همراه ما باشید تا در این مقاله از فروشگاه طلا و جواهر شکنج قصد داریم به سوالاتی که درباره چگونگی تشکیل طلا توضیح دهیم پس همراه ما باشید .

طلا چگونه به وجود می آید ؟

طلا یک عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی عناصر ( مندلیف ) با عدد اتمی 79 و با نام Au قرار دارد و رنگ این عنصر زرد می باشد. طلا به دلیل کمیاب بودن، مقاومت در برابر خوردگی، رسانایی الکتریکی، چکش‌خواری، شکل‌پذیری و زیبایی ارزشمند است و از دیرباز تا امروز همواره ارزش آن بیشتر و بیشتر می شود . طلا در بسیاری جواهرسازی و صنعت کاربرد دارد . اما طلا چگونه به وجود می آید ؟

منبع سایت ampex : طلا حاصل اتفاقاتی که در کیهان افتاده است به وجود آمده و اگر بخواهیم به صورت کامل و ساده توضیح دهیم وقتی یک ستاره سوخت هسته‌ای خود را تمام می‌کند یا با ستاره دیگری برخورد می‌کند، در معرض انفجار ستاره‌ای قرار می‌گیرد و عناصری که در هسته آن وجود دارد در سراسر کیهان پراکنده می‌شوند.

این عناصر شامل عناصر سنگینی مانند طلا هستند که در طی گرما و فشار شدید درون ستاره تشکیل می شوند. عناصر رها شده که اکنون با این فلزات گرانبها غنی شده اند، در فضا پراکنده می شوند و ابرهای بین ستاره ای وسیعی را ایجاد می کنند. این ابرهای بین ستاره ای موادی هستند که در نهایت به ستاره ها و سیارات دیگر مانند زمین تبدیل می شوند.

عنصر طلا در جدول مندلیف

عنصر طلا در جدول مندلیف – طلا چگونه به وجود می آید

 

طلا چگونه توسط ابرنواخترها به وجود می آید ؟

درخشش یک ستاره از همجوشی هسته ای ایجاد می شود. اتم های هیدروژن که توسط گرانش به هم کشیده می شوند، با هم برخورد می کنند و اتم های هلیوم را تشکیل می دهند که مقادیر زیادی انرژی به شکل گرما و نور آزاد می کنند. در نهایت، هیدروژن موجود در هسته ستاره تمام می شود و گرانش باعث فروپاشی ستاره می شود و طلا زمانی تشکیل می شود که فروپاشی یک موج ضربه ای عظیم ایجاد می کند.

در طول انفجار، مقدار زیادی انرژی عناصر سنگینی را از طریق فرآیند جذب نوترون سریع ایجاد می کند. این فرآیند زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند هسته دانه‌های سنگین به سرعت نوترون‌های موجود را سریع‌تر از شروع فروپاشی رادیواکتیو جذب کنند. عناصر سنگین ایجاد شده، از جمله طلا، از طریق فضا به مقصد منتقل می شوند یا به شکل گیری آغازین ستاره ها یا منظومه های سیاره ای جدید تبدیل می شوند.

 

 

 طلا چگونه در اثر برخورد ستاره های نوترونی به وجود می آید ؟

برخورد ستارگان نوترونی همچنین می تواند باعث جذب سریع نوترون یا فرآیند شود. در سرتاسر کهکشان، برخی از ستاره‌های نوترونی در یک سیستم ستاره‌ای دوتایی گیر کرده‌اند و به دور یکدیگر می‌چرخند. با گذشت زمان، آنها قبل از اینکه در نهایت ادغام شوند، نزدیکتر و نزدیکتر می شوند. مقدار جرمی از انرژی تولید شده در طی یک برخورد، شرایطی مشابه یک ابرنواختر ایجاد می کند و به عناصر سنگینی مانند طلا اجازه تشکیل می دهد.

نحوه استخراج طلا از زمین

زمین 3000 سال قبل از میلاد از گاز و غباری که دور خورشید را احاطه کرده بود تشکیل شده است که عناصر سنگین، از جمله طلا، از طریق فرآیندهای زمین‌شناسی مختلف، با سرد شدن سیاره ما در طول قرن ها ، شروع به مهاجرت به سمت هسته کردند . یکی از بازیگران کلیدی این باله کیهانی عنصر آهن است. طلا میل طبیعی به آهن دارد و در هنگام تمایز لایه های زمین، به طور انتخابی با آهن ترکیب می شود تا در هسته فرو رود. بیشتر طلای سیاره ما در اعماق هسته قرار دارد و به دلیل عمق و گرمای شدید هسته زمین برای ما غیرقابل دسترس است.

حال سوال اینجاست که اگر طلا در هسته زمین قرار دارد پس چگونه می توان به آن دسترسی داشت ؟ تاریخچه طلا در ایران نیز جالب است که می توانید در مورد آن نیز مطالعه بفرمایید .

بمباران زمین توسط ستارگان

در حالی که مقدار قابل توجهی از طلا در اعماق هسته زمین قرار دارد، آنچه امروز استخراج می کنیم اغلب به سطح زمین نزدیک تر است. که دلیل آن بمباران زمین توسط شهاب ها و ستارگان بود که باعث شد تا طلا از هسته وارد پوسته و گوشته زمین شده و در طی فرآیند های هیدورترمال و فرسایش طلا ها قابل کشف شدند .

 

بیشتر بخوانید : خاتم کاری چیست 

 

فرآیندهای هیدروترمال

فرآیندهای هیدروترمال نقش مهمی در نزدیک‌تر کردن طلا به اعماق قابل دسترس دارند. این فرآیندها شامل حرکت مایعات داغ از طریق پوسته زمین، حل شدن و انتقال مواد معدنی از جمله طلا در طول مسیر است. این مایعات می توانند گدازه مذاب در یک منطقه آتشفشانی باشند.

هنگامی که این سیالات مملو از مواد معدنی با شرایط سردتر یا سنگ های میزبان مناسب مواجه می شوند، طلای محلول را رسوب می دهند. این می تواند منجر به تشکیل رسوبات یا رگه های طلا در محیط های مختلف زمین شناسی، مانند رگه های کوارتز، که میزبان رایج طلا هستند، شود. رقص پیچیده دما، فشار و واکنش های شیمیایی، ایجاد ذخایر طلا را که در انتظار کشف هستند، هماهنگ می کند.

فرآیند فرسایش

علاوه بر فرآیندهای هیدروترمال، طلا می تواند توسط نیروهای فرسایش و هوازدگی حمل و ذخیره شود. رودخانه‌ها، نهرها و دیگر آب‌ها ذرات ریز طلا را از منابع زیر زمین به کف رودخانه ها و رود ها انتقال داده اند  درواقع هنگامی که آب از مناطق غنی از طلا عبور می کند، سنگ ها را فرسوده می کند و طلا را آزاد می کند که به دلیل متراکم بودن طلا در بستر رودخانه ها می توان رگه هایی از طلا را یافت .

طلا چگونه به وجود می آید ؟

طلا چگونه به وجود می آید ؟

 

آیا می توان طلا را ساخت ؟

حال سوالی که پیش می آید این است که آیا انسان می تواند طلا بسازد ؟  از نظر تئوری، امکان تشکیل طلا توسط فرایندهای هسته‌ای همجوشی، شکافت و واپاشی رادیواکتیو وجود دارد. ساده‌ترین روش بین این ها تولید طلا با بمباران عنصر سنگین‌تر جیوه یا از طریق فروپاشی است که انرژی قابل توجهی نیاز دارد و طلا را نمی‌توان از طریق شیمی یا کیمیا تولید کرد. واکنش‌های شیمیایی نمی توانند تعداد پروتون‌های یک اتم را تغییر دهند. عدد پروتون یا عدد اتمی هویت یک عنصر را مشخص می‌کند.

 

امیدوارم فهمیده باشید طلا چطور ساخته می شود ؟ اگر شما اطلاعات بیشتری در مورد اینکه طلا چگونه به وجود می آید دارید یا در مورد انگشتر طلا زنانه ، می توانید در قسمت نظرات برای کاربران ما بنویسید .