9 روش تمیز کردن نقره در خانه کاملا تضمینی و کاربری

9 روش تمیز کردن نقره در خانه کاملا تضمینی و کاربری

یکی از مشکلات افراد نحوه تمیز کردن نقره است. نقره وسیله ای است که هر فردی به خصوص خانم ها از آن استفاده کرده و لذت میبرند. نقره وسیله ای گرانبها است که با استفاده از آن می توان وسایل تزئینی زیبای ساخته شود. نقره بعد از طلا گرانبها ترین فلز هست.

اگر شما هم جزه افرادی هستید که از استفاده نقره لذّت می برید و با سیاه شدن نقره مواجه شده اید نگران نباشید در این مقاله به اینکه چگونه نقره را تمیز کنیم پرداخته ایم تا آسان در منزل تان به تمیز و درخشان کردن نقره بپردازیم . روش های مختلفی برای تمیز کردن نقره ی شما وجود دارد که بستگی به نوع انتخاب و روش شما دارد.

نحوه تمیز کردن نقره ؟

روش هایی خانگی که برای تمیز کردن نقره کاربرد دارد شامل روش های زیر است که در ادامه تک تک این روش ها را توضیح خواهیم داد :

  • خمیر دندان
  • پودرماشین لباسشویی
  • جوش شیرین
  • نشاسته ذرت و آب
  • مایع ضد عفونی کننده دست
  • سرکه
  • سس گوجه فرنگی
  • شیشه پاک کن
  • مایع ظرف شویی

تمیز کردن نقره با خمیر دندان

یکی از روش های تمیز کردن نقره با استفاده از خمیر دندان است که کاری آسان و مناسب هست.در این روش با یک خمیر دندان ساده و معمولی استفاده می کنیم.

نحوه پاک کردن نقره با خمیر دندان

نحوه پاک کردن نقره با خمیر دندان

خمیر دندان را روی یک نوع پارچه ی نخی و نرم و یا با استفاده از مسواک نرم انجام میدهیم. خمیر دندان را روی پارچه یا مسواک می ریزیم ب مقدار کم و کافی سپس با استفاده از پارچه یا مسواک روی نقره را به ارامی میمالیم و پس مدت کوتاهی 5 الی 6 دقیقه با آب شست و شو میکنیم و از استفاده آن لذت می بریم.

نحوه پاک کردن نقره با پودر ماشین لباسشویی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره شستشو با پودر لباسشویی است. این روش نه تنها برای جواهرات نقره بلکه ظروف نقره نیز روشی مناسب است. یک ظرف فویل آلومینیومی می پوشانیم سپس به مقدار کافی آب داغ در ظرف می ریزیم و یک قاشق غذاخوری پودرلباسشویی میریزم و هم میزنیم به طوری که پودر کامل حل شود.

ظروف نقره ای یا جواهر نقره ی خود را داخل ظرف میندازیم و پس از یک دقیقه، نقره را با استفاده از انبر یا وسیله ی مناسب دیگری از ظرف بر میداریم و با آب شستشو می کنیم و با استفاده از حوله آن را خشک می کنیم.

 

مطالعه بیشتر :‌ نحوه تمیز کردن انگشتر نقره

 

تمیز کردن نقره با جوش شیرین

یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره جوش شیرین می باشد. این روش یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها می باشد. داخل یک ظرف مناسب با فویل آلومینیومی می پوشانیم، ظرف را با آب پر میکنیم و جوش شیرین را داخل آن میریزم و بعد از آن نقره را داخل ظرف قرار می دهیم .

تمیز کردن انگشتر با جوش شیرین

تمیز کردن نقره با جوش شیرین

 

توجه داشته باشید که ممکن است جوش شیرین داخل آب  بجوشد ، نقره را به مدت 15 ثانیه داخل آن قرار می دهیم و پس از 15 ثانیه از داخل ظرف خارج کرده و روی پارچه یا حوله نقره را خشک کرده و از آن استفاده می کنیم. اگر پس از پایان این کار لکه ای روی نقره شما باقی مانده نگران نباشید و دوباره این کار را انجام دهید تا مدتی که نقره ی شما تمیز شود. هم چنین دقت کنید که این روش برای جواهرات و سنگ های قیمتی مناسب نمی باشد.

تمیز کردن نقره با نشاسته ذرت و آب

یکی دیگر از روش های تمیزکردن نقره نشاسته ی ذرت وآب می باشد.یک خمیر غلیظ از آرد ذرت تهیه می کنیم و با آب آن را حل می کنیم سپس  آن را روی نقره می مالیم و پس از مدتی که آن خشک شد و پس ازآن نقره را با حوله خشک می کنیم. نقره ی ما کاملا زیبا خواهد شد.

تمیز کردن نقره با مایع ضدعفونی کننده دست

یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره مایع ضدعفونی کننده هست. اگر عجله ای دارید که سریع و بدون دردسر نقره ی شما تمیز شود این روش کاری ساده می باشد. مقدار کمی مایع ضد عفونی کننده را روی پارچه ی نرم یا دستمال میریزیم. سپس با آن پارچه یا دستمال کاغذی روی نقره می مالیم و نقره شما دوباره به روز اول برمی گردد.

این روش برای سنگ های معدن وجواهرت مناسب نمی باشد.

تمیز کردن نقره با سرکه

یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره سرکه می باشد. دراین روش ابتدا داخل ظرف مورد نیاز 1 قاشق نمک و 1 قاشق جوش شیرین میریزیم، سپس 1 پیمانه سرکه به آن اضافه می کنیم. با این روش شروع به حباب زدن می کند. 1 تا 2 پیمانه آب جوش اضافه می کنیم. وسیله ای که کم کدر شده است را به مدت 30 ثانیه و وسیله ای که به شدت کدر شده را  3دقیقه در ظرف  می گذاریم. پس از آن وسیله را با استفاده از دستکش و…برمیداریم. سپس با حوله ی مناسب آن را خشک می کنیم.

سفید کردن نقره با سس گوجه فرنگی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره سس گوجه فرنگی می باشد. این روش برای درخشندگی بیشتر می باشد. این روش برای صیقل کردن فلز نیز مناسب میباشد. مقدار کافی سس گوجه فرنگی روی دستمال کاغذی یا حوله ی نرم میریزیم و سپس به نقره ی مورد نیاز می مالیم. نقره ی شما اگر کهنه و خیلی کدر است مستقیما سس گوجه فرنگی را مستقیما روی نقره می مالیم و به مدت 15 دقیقه صبر می کنیم.

سپس با آب آن را می شوییم و با استفاده از حوله مناسب آن را خشک می کنیم. برای وسیله های مانند شمعدونی نقره یا ظروف نقره از مسواک نرم استفاده می کنیم.

براق کردن نقره با شیشه پاک کن

یکی دیگر از روش های براق کردن نقره استفاده از  شیشه پاک کن می باشد.  این روش ، روشی مناسب و در عرض چند دقیقه  نقره ی شما کاملا در خشان خواهد شد. در این روش مقداری شیشه پاک کن را روی دستمال کاغذی نرم یا پارچه نرم اسپری می کنیم و نقره را به آن می مالیم. پس از چند ثانیه نقره ی شما کاملا براق خواهد شد.

تمیز کردن نقره با مایع ظرف شویی

اگر شما هم کار خرید انگشتر را انجام داده اید یا سایر اکسسوری ها را خریداری کرده اید و بعد از گذشت مدتی نقره شما سیاه شده است می توانید مایع ظرفشویی برای پا ک کردن سیاهی نقره استفاده بکنید. یکی دیگر از روش های تمیز کردن نقره مایع ظرف شویی می باشد. در این روش به مقدار کافی مایع ظرف شویی را داخل یک ظرف مناسب با استفاده ازآب حل می کنیم، نقره ی خود را داخل آن انداخته و پس از چند ثانیه نقره را ازآن خارج می کنیم و نقره  ما کاملادر خشان می شود.

چگونه انگشتر نقره را تمیز کنیم

تمیز کردن نقره با مایع ظرف شویی

 

افرادی که با سیاه شدن نقره و وسیله ی نقره ای خود مواجه شده اند. می توانند با استفاده از این روش هایی که در فروشگاه طلا و جواهر شکنج گفته شد اقدام به تمیز کردن نقره بکنند .

 

کدامیک از روش های با برای شما مفید بود ؟ اگر شما برای تمیز کردن نقره از روش دیگری استفاده می کنید در قسمت نظرات آن را بنویسید ؟