پنج نکته جالب راجع به طلا و جواهرات

پنج نکته جالب راجع به طلا و جواهرات

طلا و جواهرات، عضو همیشه ثابت صنعت مد محسوب می‌شود که روز به روزشاهد پیشرفت‌های شایانی در آن هستیم. طرح و نقش‌های مختلف و همچنین ایده‌های جدید، همواره این صنعت را مدرن و هیجان انگیز نگه می‌دارد. در واقع، جواهرات تکمیل‌کننده استایل افراد هستند و حتی برخی معتقدند که جواهرات بسیاری از ابعاد شخصیتی افراد را نشان می‌دهد. اگر شما هم از عاشقان جواهرات هستید، خواندن این متن را تا پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این متن، سعی داریم تا با پنج نکته جالب و کاربردی راجع به زیورآلات با شما همراه باشیم.

تاریخچه طلا و جواهرات

تاریخچه طلا و جواهرات

به گفته باستان شناسان، زیورآلات قدمتی به درازای حضور انسان بر روی زمین دارند. انسان در ابتدا از سنگریزه‌ها، صدف‌ها، چوب‌ها، استخوان‌ها و… استفاده می‌کرد، تا برای خود زیورآلات بسازد. قدیمی‌ترین قطعه کشف شده از زیورآلات، مربوط به گردنبندی در کشور آفریقا است که به 75 هزار سال پیش بر می‌گردد. این گردنبند باستانی، رشته‌ای از صدف‌های دریایی است که انسان‌ها با ایجاد سوراخ بر روی صدف‌ها، آن‌ها را به یکدیگر وصل کرده‌اند. موزه‌های زیورآلات محل نگهداری بسیاری از قطعه‌های قدیمی و جالب جواهرات است. از جمله این موزه‌ها می‌توان به: موزه ویکتوریا و آلبرت انگلستان و یا موزه ملی جواهرات ایران اشاره کرد.moze

گفته می‌شود، برای اولین بار در حدود پنج هزار سال پیش، طلا برای اولین بار استخراج شد و همچنین در حدود 3 هزار و نهصد سال پیش توسط مصریان باستان ذوب شد. درخشش طلا برای انسان‌ها همواره جذاب و زیبا بود. بنابراین همواره در طول تاریخ شاهد بسیاری از جنگ‌ها و قدرت‌نمایی کشورها بر روی معادن طلا بوده‌ایم.

تاریخچه طلا و جواهرات

در دوران باستان، بسیاری از جواهرات به شکل مهره‌ای ساخته می‌شد. زیرا با ابزارهای ابتدایی که در دسترس انسان بود، این روش ساخت ساده‌ترین نوع به شمار می‌آمد. به طور معمول بیشتر قطعات کشف شده از آن دوران، به صورت گردنبند و یا دستبند بوده است.

در دوران گذشته، جواهرات به عنوان نماد به کار می‌رفت و صرفا افراد ثروتمند از آن استفاده می‌کردند. از جمله این نمادها می‌توان به: نمادهای مقامی و حکومتی و یا نمادهای مقابله با شیطان و بدی‌ها اشاره کرد.

خلاقیت و توانمندی ایرانیان باستان، در ساخت جواهرات بسیار برتر از سایر کشورها به شمار می‎‌آید. این آثار، هم اکنون در موزه‌های بزرگ بین المللی نگهدارای می‌شوند. اولین جواهرات کشف شده در ایران، قدمتی در حدود دو هزار سال پیش دارد. ایرانیان همواره هنرمندانی با ذهن قدرتمند، در طراحی و ساخت زیورآلات بودند و هستند.

در دوره ساسانیان، شکوفایی هنر جواهرسازی در ایران به اوج خود رسید و بسیاری از کشورها برای ساخت جواهرات و تاج‌های پادشان، از ایرانیان کمک می‌گرفتند. در این دوره زمانی، ایران بیشترین مصرف طلا را در میان جهانیان داشته است. اما جالب است بدانید با این همه، جواهرات صرفا برای طبقه ثروتمند جامعه به کار برده می‌شد و طبقه برده یا فقیر هیچ گونه دسترسی به جواهرات را نداشتند.

امروزه به ترتیب، کشورهای چین، هند و ایالات متحده آمریکا  بیشترین میزان مصرف طلا را دارند و بزرگ‌ترین معادت طلا نیز در کشورهای غنا، مکزیک و آفریقای جنوبی قرار دارند.

جواهرات استفاده شده در فیلم

اگر شما هم از عاشقان جواهرات و هم فیلم و سریال باشید، با ساخت هر فیلم، جواهرات به کار برده شده توجه شما را به خود جلب می‌کند. به طور کلی جواهرات در فیلم‌ها نشان از قدرتمندی و ثروت است. البته در فیلم‌های سلطنتی این جواهرات به زیبایی به نمایش گذاشته می‌شوند.

gatsby

در نهایت، جواهرات به کار برده شده در فیلم، به موزه‌ها و گالری‌های مخصوص فیلم واگذار می‌شود. اما گاهی در مراسم پایانی فیلم، به منظور کمک به خیریه‌ها به بالاترین پیشنهاد فروخته خواهد شد.

به طور معمول زیورآلات و جواهرات استفاده شده در فیلم آینده این صنعت را تعیین می‌کنند و گاهی تحویلی عظیم در آن ایجاد خواهد شد. افراد علاقمند به سریال و جواهرات، پس از پایان فیلم تمایل به خرید جواهرات مشابه با فیلم‌ها دارند. بنابراین طراحان این صنعت، شروع به طراحی و تولید زیورآلات خواهند کرد و سود عظیمی از این روش کسب می‌کنند.

جالب است بدانید که گرانبهاترین جواهر به کار برده شده در فیلم‌ها، متعلق به نیکول کیدمن از فیلم مولن رژ که در سال 2001 ساخته شده است. این گردنبند سنگین وزن، از جنس طلا و پلاتین و با سنگ های قیمتی الماس ساخته شده است و قیمتی حدود یک میلیون دلار برای آن تخمین زده شده است.

molen roj

در رده دوم جواهرات گرانبها برای فیلم می‌توان به فیلم بانوی زیبا اشاره کرد. گرنبند بسیار زیبای جولیا رابرتز در این فیلم،  بسیار ارزشمند بود و تماما از الماس و یاقوت ساخته شده بود.

و در نهایت رتبه سوم، متعلق به فیلم sex and city 2 و حلقه نامزدی کری بردنشاو است. این انگشتر خیره‌کننده نگین‌های بسیار قیمتی از جنس الماس داشت.

ارتباط طلا با نور و گرما

سنگ‌های قیمتی معمولا با استخراج از زیر زمین و یا معادن، از محیط‌های تاریک و بدون روشنایی خارج می‌شوند. نگهداری این سنگ‌ها نیاز به رسیدگی زیادی دارد. از نکات ابتدایی نگه داری سنگ‌هایی مانند: الماس، مروارید، کونتزیت و توپاز، دوری از فضاهای روشن و رعایت دما برای آن‌ها است.

در بسیاری از فلزات، از جمله: طلای سفید، نقره و… سرعت واکنش و ترکیب با اکسیژن هوا بسیار زیاد است. نتیجه این ترکیب، کدر شدن و از دست دادن جلای زیبای این فلزات است.

ارتباط نور طبیعی خورشید و گرما، تاثیر منفی برای جواهرات به دنبال خواهد داشت. همان‌طور که می‌دانید، با گرم‌تر شدن محیط، میزان آب موجود در سنگ‌های قیمتی تبخیر خواهد شد و نهایت باعث شکسته شدن سنگ‌ها خواهد شد. زیورآلاتی از جنس طلا و نقره نیز با گرم و سرد شدن محیط، به مرور استحکام خود را از دست می‌دهند و کوچک‌ترین ضربه باعث شکستگی آن‌ها خواهد بود.

جالب است بدانید که بیشترین میزان تاثیر منفی نور و گرما، از جانب خورشید است. نور خورشید، دارای اشعه و پرتوهایی است که به مرور باعث کدر شدن و شکستگی آن‌ها خواهد شد.

برای حفظ زیبایی زیورآلات توصیه می‌شود از آن‌ها در محیط‌هایی با دمای ثابت، در میان یک پارچه با رنگ تیره نگهدارای شود و همچنین پس از گذشت چند سال، می‌توانید با شست‌وشوی حرفه‌ای و آبکاری مجدد آن‌ها جلا و درخشش را به آن‌ها برگردانید.

 علت درج حروف و اعداد روی جواهرات از جنس طلا

حتما تا به اعداد و حروف روی جواهرات توجه شما را به خود جلب کردند. هر یک از این کدها نشان دهنده مفهومی خاص هستند. این نوشته‌ها بر روی تمامی جواهرات از جنس‌های مختلف از جمله: استیل، نقره، طلا و… وجود دارند. اما در این بخش صرفا به موضوع حروف بر روی جواهرات از جنس طلا می‌پردازیم. در بعضی از جواهرات عدد و در بعضی دیگر عدد و حروف انگلیسی نیز حکاکی شده است. واضح است که سایر زیورآلات نیز با روندی مشابه با طلا این اعداد رو دارند.

در ابتدا نیاز است که با تعریف مفهوم عیار آشنا شویم. عیار مفهومی است که برای تمامی جواهرات به کار می‌رود و برای تعین میزان خلوص فلز گرانبهای مورد نظر استفاده می‌شود. این میزان در کشورها و حتی شهرهای مختلف، وابسته به نوع فرهنگ، متفاوت است. در ایران به طور معمول طلای 18 عیار رایج‌تر است. البته در بعضی از شهرهای ایران، از جمله یزد و خوزستان، طلاهایی با عیارهای بالاتر نیز به فروش می‌رسد.

 عدد نوشته شده بر روی طلا که نشانگر میزان عیار آن است، به دو فرم نوشته می‌شود. نوع اول به این صورت است که حرف k در کنار عددی نوشته می‌شود که این عدد بیانگر عیار طلاست و نوع دوم آن عددی سه رقمی است. در صورتی که روی طلا عددی سه رقمی حکاکی شود، فارغ از آن عدد، عیار طلا 18 است. به طور کلی، نوع دوم در طلاهای ساخت ایران رایج‌تر است.

اگر طلای خریداری شده ساخت ایران باشد، معمولا کد T،  Eو یا M نوشته شده است که بیانگر شهر تولیدکننده است. به عنوان مثال: T  بیانگر این است که طلای مورد نظر شما در شهر تهران ساخته شده است و همچنین M بیانگر مشهد و E بیانگر اصفهان است.

sang gheymati

استفاده از سنگ‌ها در جواهرات بسیار زیبا و پرطرفدار است. ترکیب سنگ و زیورآلات، نتیجه‌ای کلاسیک و ناب خلق خواهد کرد که از زمان‌های دور تا کنون بسیار مورد توجه افراد بوده است. همواره سنگ‌هایی که در جواهرات استفاده به کار می‌روند، به دو دسته قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم‌بندی می‌شوند.

از جمله سنگ‌های قیمتی رایج می‌توان به: الماس، زمرد، یاقوت سرخ و کبود اشاره کرد. این سنگ‌ها بسیار کمیاب‌اند و به دلیل درخشش خاصی که دارند، بسیار پرطرفدار و خیره‌کننده هستند.

سنگ‌های نیمه قیمتی نیز بسیار پرکاربرد هستند و جلوه خاصی به جواهرات می‌بخشند. از جمله سنگ‌های نیمه قیمتی می‌توان به گارنت، مروارید، توپاز،سیترین و اوپال اشاره کرد.

لازم به ذکر است که هر دو دسته نام برده شده، بسته به میزان خلوص، رنگ و وزن سنگ، قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

بسیاری از افراد با توجه به خاصیت درمانی و انرژی خاص موجود در سنگ‌ها، به استفاده و ترکیب آن‌ها با جواهرات می‌پردازند. رنگ‌های مختلف سنگ‌ها حس سرزندگی و طبیعت را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

البته دقت داشته باشید که امروزه از نگین‌های براق و درخشان در صنعت ساخت جواهرات نیز استفاده می‌کنند. اما این نگین‌ها فاقد ارزش هستند و صرفا برای زیبایی بیشتر جواهرات به کار می‌روند.

دسته‌بندی: مقالات شکنج

پر فروش ترین محصولات شکنج

 • حراج پاییزه %25

  479,000تومان1,124,000تومان
  359,250تومان843,000تومان

 • حراج پاییزه %25

  354,000تومان759,000تومان
  265,500تومان569,250تومان

 • حراج پاییزه %25

  469,000تومان529,000تومان
  351,750تومان396,750تومان

 • حراج پاییزه %25

  529,000تومان1,124,000تومان
  396,750تومان843,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه