تعیین سایز و اندازه انگشتر

تعیین سایز و اندازه انگشتر

چند بار شده انگشتری را که در فروشگاه‌های  اینترنتی و صفحات مجازی چشمتان را گرفته ولی چون سایز انگشتر را نمی دانستید و اطلاعی نداشتید که اصلاً سایز انگشت شما هست یا نه، از خرید آن منصرف شده‌اید؟

اگر بدانید که چند روش ساده وجود دارد که سایز انگشتر را به شما خواهد گفت، حتما خوشحال می‌شوید.

پس با ما در این مقاله همراه شوید تا این چند روش را به شما یاد بدهیم.

 

نکات لازم قبل از اندازه‌گیری سایز انگشتر:

 • وقتی دست‌های شما سرد است، اندازه‌گیری نکنید، چون در این مواقع فشار خونتان پایین است و درنتیجه سایز انگشتر کوچکتر از سایز اصلی  می‌شود.
 • بعد از ظهرها برای تعیین سایز انگشتر مناسب است.
 • انگشتر در دستتان نباید خیلی گشاد یا تنگ باشد.
 • اندازه‌گیری را چندبار تکرار کنید تا از اندازه‌ی آن اطمینان پیدا کنید.
 • سایز انگشتر زنان معمولاً بین ۳ تا ۹ است. سایزهای خریداری شده بین ۵ تا ۷ و رایج‌ترین سایز، ۶ است.
 • سایز انگشتر مردان معمولاً بین ۸ تا ۱۴ است. سایزهای خریداری شده بین ۸ تا ۱۰.۵ و رایج‌ترین سایز ۹ است.
 • سایز انگشتر دستی که با آن می‌نویسید، نیم سایز بزرگتر از دست دیگرتان است.

 

روش‌های اندازه‌گیری سایز انگشتر

روش اول:  استفاده از سایز دور انگشت: می‌توانید دور انگشت مورد نظر خود را از طریق خط‌کش، متر یا نواری کاغذی  یا پارچه‌ای  اندازه بگیرید و سپس با جدول زیر، تطبیق دهید و سایز انگشتر را محاسبه کنید. بدین صورت که نوار را نزدیک به برجستگی  انگشتتان بگذارید.  این قسمت،  ضخیم‌ترین بخش از انگشت شماست و انگشتر باید به آسانی  از آن عبور کند. طوری  که داخل کردن و درآوردن انگشتر باعث درد انگشت شما نشود. نوار را خیلی محکم به دست خود نپیچانید. از طرفی  انگشتر نباید در انگشت شما بلغزد، اما نباید خیلی هم محکم باشد.

در اندازه گیری،  باید همان انگشتی  را اندازه بگیرید که می‌خواهید در آن انگشتر کنید. به عنوان مثال،  اگر می‌خواهید از انگشتر نامزدی  در دست چپ خود استفاده کنید،  می‌بایست همان انگشت دست چپ را اندازه بگیرید. حالا قسمتی  از نخ یا نوار را که به ابتدای آن رسیده است،  علامت بزنید و آن را اندازه بگیرید.  اگر از نخ یا کاغذ استفاده کرده‌اید،  قسمتی از نوار کاغذی  یا نخ را که به ابتدای آن رسیده است، با خط کش و بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری  کنید.

 

سایز انگشتر اندازه دور انگشت بر حسب میلی متر

(mm)

3 44.2
½ 3 45.5
4 46.8
½ 4 48
5 49.3
½ 5 50.6
6 51.9
½ 6 53.1
7 54.4
½ 7 55.7
8 57
½ 8 58.3
9 59.5
½ 9 60.8
10 62.1
½ 10 63.4
11 64.6
½ 11 65.9
12 67.2
½ 12 68.5
13 69.7

 

روش دوم: استفاده از قطر داخلی انگشتر

در این روش می‌توانید قطر داخلی یکی از انگشترهای قبلی خودتان که هم شکل انگشتر مورد نظرتان است را با استفاده از متر یا خط‌کش اندازه بگیرید و از طریق جدول زیر اندازه انگشتر را تعیین کنید.

 

 

 

قطر انگشتر به میلی  متر سایز انگشتر
14.1 3
14.5 ½ 3
14.9 4
15.3 ½ 4
15.7 5
16.1 ½ 5
16.5 6
16.9 ½ 6
17.3 7
17.7 ½ 7
18.1 8
18.5 ½ 8
19 9
19.4 ½ 9
19.8 10
20.2 ½ 10
20.6 11
21 ½ 11
21.4 12
21.8 ½ 12
22.2 13
22.6 ½ 13

 

روش سوم:  می‌توانید سایز انگشتر خود را از طریق نوارهای  پلاستیکی مخصوصی  که در جواهرفروشی‌ها هست،  مشخص کنید. روی این نوارها، درجه‌های متفاوتی است که سایز انگشتر شما را نشان می‌دهد. بدین صورت که انگشت خود را داخل نوار می‌کنید.  بعد نوار را می‌کشید تا اندازه‌ی  انگشتتان شود. انگشت شما باید راحت باشد، پس آن را خیلی سفت نکنید.

 

روش چهارم: استفاده از برگه تعیین سایز انگشتر

برای  استفاده از این روش، باید فایل pdf را روی  برگه‌یA4  پرینت کنید. انگشتری که سایز دست است را روی  دایره‌های مخصوص تصویر قرار دهید و سایز را مشخص کنید. توجه داشته باشید که قسمت داخلی  بدنه انگشتر (رکاب انگشتر)  دقیقاً  دایره را بپوشاند.

 

 

از قدیم مرسوم بوده است که مردم کشورهای غربی انگشتر ازدواج و حلقه نامزدی را در دست چپ می‌کردند اما بعضی کشورهای شرقی هم هستند که انگشتر ازدواج و نامزدی را دست راستشان می‌کنند. بعضی‌ها معتقدند که دست راست، دست فعال است و نماد کار و فعالیت است و دست چپ نماد احساس، اعتقاد و شخصیت.

انگشترهای بزرگ برای انگشت کوچک مناسب هستند که در این صورت ظاهر زیبایی  پیدا می‌کند. حلقه‌های  کوچکتر برای  انگشت میانی مناسب هستند. انگشت وسطی در انجام کارهای  روزمره،  نقش بیشتری  دارد و انگشترهای  بزرگ، انجام این فعالیت‌ها را دشوار می‌کند. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند در انگشت میانی  از انگشتر استفاده نکنند، به دلیل ژست زشتی که با این انگشتر می‌گیرند.

معمولاً از حلقه نامزدی  و انگشتر ازدواج در دست چپ استفاده می‌شود.  اگر انگشترتان بزرگ و دارای نقش و نگار زیادی  است، پیشنهاد می‌شود آن را در انگشت اشاره یا شست کنید. در بعضی  فرهنگ‌ها، استفاده از انگشترهای پر زرق و برق نشان از ثروت است.

 

بعضی انگشترها در طول مدت استفاده، تغییر شکل می‌دهند، برای اندازه‌گیری این انگشترها باید بزرگترین قطر داخلی را در نظر گرفت.

معمولاً سایز انگشترهای  نقره و طلا، حدوداً بین ۶ تا ۱۲ هستند و سایزهای  کوچکتر از ۶ یا بزرگتر از ۱۲ به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.

ممکن است بند دوم انگشتان دست قطورتر از خود انگشت باشد،  به منظور اندازه‌گیری دقیق‌تر، باید اندازه طولی دور انگشت و اندازه طولی بند انگشت، اندازه‌گیری  شود و از عدد مابین دو اندازه برای  انتخاب سایز،  استفاده کنید. معمولاً انگشترهای  وارداتی، سایز بیشتر از ۱۲ ندارند. در صورتی که رکاب حلقه این امکان را بدهد که سایز انگشتر را می‌توان افزایش داد و تکه‌ی  کوچکی از فلز هم جنس انگشتر به آن اضافه می‌شود، انگشتر می‌تواند تا سایز ۱۴ یا ۱۴.۵ بزرگتر شود.

اندازه‌گیری را زمانی  انجام دهید که دست گرم است چون در این وضعیت، سایز انگشت نرمال است. اندازه‌گیری را چندبار تکرار کنید تا اندازه ی انگشتر به درستی محاسبه شود. اگر در اندازه‌ی به دست آمده، تردید دارید، نیم سایز بزرگتر را انتخاب کنید.

با کمک روش‌ها و نکاتی که در این مقاله عنوان شد؛ شما می‌توانید راحت‌ترین و مناسب‌ترین انگشتر را از هر فروشگاهی حتی به صورت غیر حضوری خریداری کنید.

دسته‌بندی: مقالات شکنج

آخرین مقالات

پر فروش ترین محصولات

 • 480,000تومان

 • 480,000تومان

 • 560,000تومان

 • 560,000تومان

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه