هدیه دادن طلا در فرهنگ‌های مختلف

هدیه دادن طلا در فرهنگ‌های مختلف

طلا، از جمله فلزات گرانبها است که در سراسر جهان طرفداران خود را دارد. این فلز جذاب و براق، با رنگ خاصی که دارد، تمامی افراد را مجذوب خود می‌کند. علاقه زیاد افراد جهان به طلا، از گذشته تا به حال رواج داشته است و روز به روز به این علاقه افزوده می‌شود. جالب است بدانید که میزان گرایش مردم جهان به طلا، بسیار بیشتر از سایر فلزات گرانبها است. هدیه دادن طلا در فرهنگ‌های مختلف بسیار رایج و فراگیر است.  در این مقاله به موضوع هدیه دادن پر طرفدارترین فلز گرانبها، در فرهنگ‌های مختلف می‌پردازیم.

هدیه دادن طلا

طلا، هدیه‌ای جذاب و ماندگار است که فارغ از جنسیت و سن فرد مقابل، همیشه از بهترین گزینه‌هاست. هدیه دادن طلا می‌تواند به صورت سکه و یا زیورآلات از جنس طلا باشد. این هدیه برای مهمانی‌ها و جشن‌های رسمی و یا غیر رسمی، بسیار مناسب است. انتخاب طلای مناسب، با استفاده از شناخت روحیات فرد مقابل است. این هدیه، در کنار زیبایی و درخششی که دارد، نوعی سرمایه گذاری نیز محسوب می‌شود.

اگر به دنبال هدیه دادن طلا برای مناسبت‌های مختلف هستید، انتخاب زیورآلات دست ساز از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. یکتا بودن این زیورآلات در کنار زیبایی آن‌ها خاطره‌ای دلنشین را در ذهن فرد مقابل ثبت می‌کند.

DSC08131

خرید آویز رقص سماع

از جمله زیورآلات دست ساز مجموعه شکنج، آویز زیبای رقص سماع است. ظرافت کار شده در این آویز و درخشش خاص آن هر فرد با هر سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند. این آویز هدیه‌ای گرانبها و دلربا خواهد بود. دست ساز بودن زیورآلات، در کنار یکتا و خاص بودن، انرژی بالایی به ارمغان می‌آورد.

در ادامه به فرهنگ‌های مختص هر کشور و همچنین هدیه دادن طلا در این کشورها می‌پردازیم.

چین

جالب است بدانید که کشور چین، پر مصرف‌ترین کشور جهان در مصرف طلا محسوب می‌شود. چین، به علت داشتن جمعیت زیاد و قشر پر درآمد بالا، از شیفتگان طلا در بین جهان یاد می‌شود.

طلا در این کشور، کاربردهای بسیار زیادی دارد. از اصلی‌ترین کاربردهای طلا در بین مردم کشور چین، استفاده از طلا به عنوان سرمایه گذاری است. قشرهای پر درآمد چین، علاقه بسیاری بر روی سرمایه گذاری بر روی طلا دارند. بنابراین اقتصاد کشور چین وابستگی زیادی به قیمت طلا خواهد داشت.

از دیگر کاربردهای اصلی طلا در کشور چین، هدیه دادن آن است. از جمله عادات و رسومات قدیمی چین، هدیه دادن زیورآلات از جنس طلا، به خصوص گردنبند، است. در این کشور در مراسم‌های عروسی و همچنین جشن‌های مذهبی، از گردنبندهای طلای خاصی استفاده می‌شود که از زمان‌های دور تاکنون رایج بوده است. طلا در این کشور با عیار 24 رایج است.

در جشنواره پاییزی چین با نام “شونگ چی جی”، رسمی مبنی بر هدیه و قدردانی از اطرافیان از جمله خانواده، همسایگان، همکاران و… وجود دارد. در این مراسم معمولا افراد تمایل به خرید طلا به صورت زیورآلات و یا سکه و شمش دارند. این هدیه، هدیه‌ای ماندگار و رسمی محسوب می‌شود و در بین افراد ساکن چین بسیار جذاب است.

هند

هند و طلا، رابطه‌ای دیرینه دارند. کشور هند، دومین کشور پر مصرف طلا محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید کشور هند، از جمله کشورهای پر جمعیت جهان به شمار می‌آید.

ضرب‌المثلی هندی وجود دارد که می‌گوید: اگر در عروسی طلا نباشد، آن عروسی کامل نیست. هدیه دادن زیورآلات از جنس طلا در مراسم‌های عروسی در کشور هند بسیار مرسوم و رایج است. در این کشور، زیورآلات به صورت سنگین و تجملی ساخته می‌شود و وزن هر گردنبند حدود 700 گرم و یا بیشتر خواهد بود. تمامی هدایای عروسی در این کشور، از جنس طلا خواهند بود و زیورآلات هدیه به صورت گردنبند، دستبند و یا انگشتر است.

در این کشور طلا فروشی‌های بسیاری وجود دارد و جالب است بدانید که بسیاری از طراحان معروف زیورآلات طلا، در کشور هند هستند.

از دیگر مراسم‌های کشور هند می‌توان به جشن دیوالی اشاره کرد. این جشن در ماه اکتبر به مدت پنج روز برگزار می‌شود و پیش درآمدی بر سال نو است. در هر روز از این جشن، رسوم خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، در روز سوم مرسوم است که افراد هدیه‌ای برای نزدیکان خود تهیه کنند تا آتش شادی در چشمان فرد مقابل زنده شود و تا سال بعد این آتش درخشان بماند. تاریخچه این جشن، نشان می‌دهد که پر طرفدارترین و رایج‌ترین هدیه از زمان گذشته تاکنون در بین افراد این کشور، طلا بوده است. در این جشن، هدیه سکه و یا زیورآلات طلا بسیار فراگیر است. کشور هند پر مصرف‌ترین کشور در زمینه مصرف زیورآلات طلا  است و گفته می‌شود حدود 24 تن از طلای کل جهان، در خانه‌های هندی قرار دارد.

DSC00808

خرید آویز گیسو

آویز گیسو از گالری شکنج، از نمونه زیورآلاتی است که با ایده از طلا و زیورآلات هندی طراحی و ساخته شده است. این آویز زیبا، دارای فرم کشیده و زنجیری است که تداعی طراحی‌های هندی خواهد بود. این آویز زیبا، با ظرافت بسیار بالا و طراحی ناب، در گالری شکنج به شما ارائه خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا

جالب است بدانید که ایالت متحده آمریکا، سومین کشور در زمینه مصرف طلا در جهان به شمار می‌آید. بیشترین میزان فروش، در کشور کالیفرونیا انجام می‌شود. بیشترین مصرف طلا در این کشور، برای هدیه دادن زیورآلات و یا سرمایه گذاری است.

همان‌طور که گفته شد، طلا از جمله فلزات گرانبها در بین جهان محسوب می‌شود و کشورهای ایالت متحده آمریکا نیز از این جریان مستثنا نیست. فروش طلا به عنوان زیورآلات در این کشورها بسیار جذاب است. در ایالت متحده آمریکا، مرسوم است که از طلا به عنوان حلقه ازدواج و یا خواستگاری استفاده شود. در این کشورها، هدیه دادن طلا برای قدردانی و تشکر، بسیار رایج و پر طرفدار است. لازم به ذکر است که ایالت متحده آمریکا، بزرگترین کمپانی‌های ساخت و ارائه زیورآلات طلا را در خود دارد.

دین اکثریت مردم در ایالت متحده آمریکا، مسیحی و یا یهودی است. از دیگر هدایای پر طرفدار این کشورها، گردنبند صلیب طلا است.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی، چهارمین کشور در زمینه مصرف طلا در جهان است. گفته می‌شود بیشترین میزان فروش طلا در دبی انجام می‌شود. از رسوم امارات متحده عربی، هدیه بردن طلا برای اعیاد مذهبی و مراسم‌های عروسی است. هدیه بردن طلا در مجالس رسمی امارات متحده عربی بسیار مرسوم و رایج است. در این کشورها طراحی و فروش طلا از شغل‌های پر درآمد محسوب می‌شود.

طلا و زیورآلات طلا با طراحی عربی، در سراسر جهان پرطرفدار است. بنابراین امارات متحده عربی نه تنها سازنده و طراح زیورآلات است، بلکه صادر کننده این زیورآلات نیز هست. هدیه دادن زیورآلات طلای عربی، از زیباترین و گرانبهاترین هدایای جهان محسوب می‌شود.

ایران

همان‌طور که می‌دانید، در فرهنگ آریایی ما ایرانیان، هدیه دادن طلا تاریخچه‌ای طولانی دارد. هدیه دادن طلا در فرهنگ ایرانی، از سال‌های گذشته تا کنون رایج بوده است. در ابتدا هدیه دادن طلا و یا استفاده از زیورآلات از جنس طلا، صرفا مختص پادشان و یا بزرگان هر شهر بوده است. اما به مرور زمان، هدیه دادن طلا در بین ایرانیان رایج شد و در مناسبت‌های مختلف از جمله مراسم‌های عروسی، تولد، جشن‌ها و اعیاد باستانی فرصتی برای هدیه دادن طلا است. طلا هدیه‌ای ماندگار و گرانبها است که هر فرد با هر نوع سلیقه‌ای از آن لذت می‌برد.

در فرهنگ آریایی، هدیه دادن طلا نشان از ارزش والای فرد مقابل دارد. برای هدیه دادن طلا در ایران، طیف گسترده و متنوعی از زیورآلات در دسترس خواهد بود. جالب است بدانید که ایرانیان از زمان ساسانیان تاکنون از برترین طراحان زیورآلات به شمار می‌آمدند و در نتیجه بسیاری از طراحی‌ها و یا زیورآلات ساخته شده در ایران، به سایر کشورها صادر می‌شوند.

ماه گل

خرید انگشتر اسم ماه گل

از جمله جواهرات محبوب طلا، استفاده از نام افراد در طراحی زیورآلات است. انگشتر اسم ماه گل، از گالری شکنج از طراحی های ناب و گرانبهای این مجموعه به شمار می‌آید. درخشش بالای این انگشتر، جلوه‌ای خاص را به ارمغان میآورد. این انگشتر زیبا، با قیمتی بسیار مقرون و به صرفه و با قابلیت حکاکی در گالری شکنج در دسترس شماست. دقت داشته باشید که این انگشتر، از بهترین انتخاب‌ها برای هدیه دادن به عزیزانتان است.

ترکیه

در کنار سایر کشورها،  ترکیه نیز دارای فرهنگی اصیل است که هدیه دادن طلا را بسیار گرانبها و جذاب می‌دانند. از سنت‌های قدیمی ترکیه، می‌توان به هدیه دادن طلا در مراسم‌های عروسی و یا نامزدی اشاره کرد. در این کشور، هدیه دادن طلا بیشتر به صورت سکه است. اما زیورآلات طلا نیز بسیار رایج هستند.

در کشور ترکیه، طلا با عیار 24 به فروش می‌رسد. البته میزان عیار طلا در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. از جمله مراسم های ترکیه، میتوان به جشن بزرگی که هنگام تولد نوزادان برگزار می‌شود اشاره کرد. در فرهنگ ترک، اولین هدیه تولد از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا هدیه دادن طلا به نوزار، از رسم‌های قدیمی و ماندگار این فرهنگ است.

سخن پایانی

انتخاب طلا برای هدیه، از بهترین انتخاب‌ها برای هدیه به شمار می‌آید. طلا انتخابی جذاب است و تمامی افراد جهان با وجود فرهنگ‌های مختلف طلا را بهترین هدیه در نظر دارند. اگر به دنبال انتخاب بهترین هدایا هستید، گالری شکنج از شما دعوت می‌کند تا با طراحی‎‌های خاص و ناب این گالری آشنا شوید. لازم به ذکر است که جواهرات دست ساز این مجموعه، با بهترین افراد متخصص در این زمینه و با طراحی‌های ناب طراحان ساخته و ارائه می‌شوند.

دسته‌بندی: مقالات شکنج