نحوه مراقبت از زیورآلات و افزایش طول عمر آن‌ها

نحوه مراقبت از زیورآلات و افزایش طول عمر آن‌ها

زیورآلات، از جمله زیباترین دارایی‌های هر فرد محسوب می‌شود. بسیاری از زیورآلات علاوه بر جنبه مادی، از جنبه معنوی نیز، ارزش بسیار والایی دارند و از سمت افراد عزیز زندگیمان هدیه گرفتیم و یا به یادگار باقی مانده‌اند. برای افزایش طول عمر زیورآلات و همچنین ماندگاری درخشش و زیبایی آن‌ها، نیاز به مراقبت‌هایی ساده اما بسیار موثر دارد. در این مقاله شیوه‌های ساده و موثر برای مراقبت از زیورآلات و افزایش طول عمر آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راه‌های مراقبتی از زیورآلات

همان‌طور که می‌دانید، مراقبت از زیورآلات مبحث بسیار وسیع و گسترده‌ای را در برمی‌گیرد. اما در این مقاله، به روش‌های بسیار ساده خانگی اشاره می‌کنیم که تاثیر به سزایی بر طول عمر و کیفیت زیورآلات خواهد داشت.
در بعضی از روش‌های مراقبتی، توجه به جنس زیورآلات بسیار ضروری است و در غیر این صورت به آن‌ها آسیب می‌رساند. بنابراین دقت داشته باشید که روش مورد نظر خود را به دقت و با توجه به زیورآلات خودتان انتخاب کنید.
راه‌های مراقبتی، علاوه بر افزایش طول عمر زیورآلات، درخشش و زیبایی آن‌ها را دوچندان خواهد ساخت. مراقبت از زیورآلات، بسیاری از نکات ساده را در برمی‌گیرد که به سادگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه چندین شیوه راحت و موثر را به شما معرفی خواهیم کرد.

آفتاب، دشمن زیورآلات!

این نکته، بسیار رایج است و افراد بسیار کمی به این موضوع دقت دارند. افتاب و نور برای تمامی زیورآلات، فارغ از جنس و یا نوع آن‌ها، بسیار مضر است و به سرعت آن‌ها را کدر می‌کند و سطح کیفیت آن‌ها را تا حد زیادی پایین می‌آورد. در صورتی که زیورآلات شما دارای نگین هستند، این آسیب چندین برابر خواهد شد. بنابراین دقت داشته باشید که زیورآلات خود را به دور از آفتاب و نور قرار دهید. برای این شیوه، توصیه می‌شود از کیف‌های مخصوص زیورآلات استفاده کنید و یا آن‌ها را در میان پارچه قرار دهید.
اشعه‌های آفتاب، با آسیب زیاد به جنس زیورآلات، شکنندگی آن‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهند و در نهایت باعث کاهش طول عمر آن‌ها خواهد شد. این آسیب جبران ناپذیر است و حتی روش‌های صنعتی نیز برای رفع آن، موثر نخواهند بود.

جلوگیری از ضربه به زیورآلات

از جمله موارد بسیار شایع آسیب به زیورآلات، ضربه به آن‌هاست. بنابراین اگر به دنبال افزایش طول عمر زیورآلات و جواهرات خود هستید، توصیه می‌شود در محیط‌هایی که در معرض ضربه قرار می‌گیرند، از آن‌ها استفاده نکنید. ضربه‌ها وابسته به شدتی که دارند، باعث فرورفتگی و یا شکستگی زیورآلات خواهند شد و آسیب بالایی به آن‌ها وارد می‌کنند.
به عنوان مثال، استفاده از زیورآلات در هنگام آشپزی، از موارد رایج و شایع آسیب به زیورآلات محسوب می‌شود.

شست و شوی زیورآلات

از موارد بارز مراقبت از زیورآلات، شست و شوی زیورآلات است. میزان شست و شوی زیورآلات، وابسته به میزان استفاده شما خواهد بود. اما به طور کلی توصیه می‌شود، پس از هر ده تا بیست بار استفاده یکبار زیورآلات خود را شست و شو دهید. نکته بسیار مهم در مورد این شیوه مراقبتی این است که در مورد جنس زیورآلات خود دقت داشته باشید و شیوه مناسب را برای شست و شو انتخاب کنید. استفاده از شست و شوی زیورآلات، باعث افزایش درخشش آن‌ها خواهد شد و زیبایی آن‌ها جلوه گر می‌شود.
هر یک از زیورآلات وابسته به نوع جنس و مدلی که دارند، نوع شست و شوی خاص خود را دارند.

دوری از لوسیون‌ها و اسپری‌ها، نکته‌ای حیاتی برای مراقبت زیورآلات

همان‌طور که می‌دانید، برخورد تمامی مواد شیمیایی با زیورآلات، آسیب زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. از جمله مواد شیمیایی رایج در مجاورت زیورآلات، می‌توان به لوسیون‌ها و اسپری‌ها استفاده کرد. تمامی لوسیون‌ها و اسپری‌ها فارغ از هر نوعی که هستند و فارغ از این موضوع که در ترکیبات آن‌ها الکل هست و یا نه، برای زیورآلات بسیار مضر هستند و به سرعت درخشش را از آن دور می‌کنند و شکنندگی بالایی خواهند داشت.

مکان مناسب و مشخص برای نگهداری

مکان مناسب برای زیورآلات و منظم قرار دادن آن‌ها، در طول عمر بسیار موثر است. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از زیورآلات بسیار ظریف طراحی می‌شوند و همین موضوع دلیلی برای جذابیت آن‌ها است. اما زیورآلات ظریف، احتیاج به مراقبت بیشتری دارند و احتمال آسیب آنها بسیار زیاد است.
با انتخاب مکان مناسب، احتمال آسیب و حتی گم شدن زیورآلات به حداقل خواهد رسید. بهتر است سعی شود که زیورآلات با نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گیرند تا از گرده خوردن آن‌ها نیز جلوگیری شود. دقت داشته باشید که این مکان باید به دور از دسترس دیگران و تا حدی امن باشد. همان‌طور که در نکات قبلی گفته شد، اگر این مکان تاریک و به دور از نور و تابش خورشید باشد، مکانی مطمئن و مناسب خواهد بود.

شنا و حمام ممنوع!

استفاده از زیورآلات هنگام شنا و حمام و یا در مواقعی که با آب و یا مواد شوینده سر و کار دارید، بسیار مضر خواهد بود. مواجهه زیورآلات با آب، باعث کاهش طول عمر و آسیب‌های جبران ناپذیر به آن‌ها خواهد شد. کلر موجود در آب استخر، واکنش‌های شیمیایی با اکثر فلزات گرانبها خواهد داشت و در نهایت به صورت چشم گیری درخشش آن‌ها را از بین می‌برد و شکنندگی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 الکل، آسیب جدید زیورآلات در روزهای کرونا

جالب است بدانید که مجاورت دائمی الکل و جواهرات، آسیب‌های زیادی به زیورآلات وارد می‌کند و تا حد زیادی طول عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد. البته دقت داشته باشید که جنس زیورآلات شما در این موضوع نقش به سزایی دارد. به عنوان مثال زیورآلاتی از جنس برنج و تیتانیوم، بسیار آسیب پذیرتر از طلا خواهند بود.

آخرین مرحله را به زیورآلات اختصاص دهید.

همان‌طور که می‌دانید، زیورآلات بخش مهمی از استایل هر فرد هستند. اما توصیه می‌شود در آخرین مرحله آن‌ها را بپوشید. همین نکته به ظاهر کوچک، تاثیر بسیار مهمی در طول عمر زیورآلات دارد. استفاده از زیورآلات به عنوان آخرین مرحله، به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را به دور از مواد آرایشی، اسپری‌ها و سایر مواد شیمیایی قرار دهید و همچنین از پاره شدن زنجیر و یا ضربه به زیورآلات نیز جلوگیری می‌شود. این نکته، علاوه بر افزایش طول عمر، در میزان درخشش آن‌ها نیز بسیار موثر است.

از زیورآلات به صورت دائمی استفاده نکنید.

استفاده دائمی از زیورآلات، از جمله اشتباهات رایج بسیاری از افراد است. دقت داشته باشید که زیورآلات را تنها در مواقعی مشخص و بدون آسیب استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از زیورآلات در هنگام باغبانی، علاوه بر کاهش طول عمر، زیبایی و جلوه آن‌ها را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. بنابراین توصیه می‌شود در مواقع مناسب از زیورآلات بهره ببرید.

 در ورزش‌های سنگین از زیورآلات استفاده نکنید!

در بسیاری از ورزش‌های سنگین از جمله: وزنه برداری، کاراته، کوه نوردی و… استفاده از زیورآلات خط قرمز شما خواهد بود. در این ورزش‌ها، احتمال ضربه به زیورآلات صد در صد است و قطعا آسیب وارد می‌شود. استفاده از زیورآلات در هنگام ورزش‌های رزمی و سنگین، آسیب بالایی به زیورآلات وارد می‌کند. بنابراین بهترین توصیه این است که زیورآلات را در مواقع مناسب استفاده کنید تا بالاترین طول عمر زیورآلات را تجربه کنید.

مهم‌ترین راز مراقبتی زیورآلات

از بین تمامی نکات گفته شده، مهم‌ترین راز مراقبتی از زیورآلات، انتخاب گالری معتبر برای خرید زیورآلات است. استفاده از زیورآلات با کیفیت تا حد زیادی طول عمر زیورآلات را افزایش می‌دهد و مدت زمان زیادی درخشان خواهند بود.
گالری شکنج، از جمله گالری‌های مطرح و معتبر است و انواع متنوعی از زیورآلات با جنس‌های مختلف را در اختیار شما قرار خواهد داد. تمامی زیورآلات این گالری، از بهترین فلزات با کیفیت بالا ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. طراحی‌های گالری شکنج، بسیار منحصر به فرد و ویژه هستند و هر فرد با هر نوع سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کنند.

aghosh

انگشتر آغوش

انگشتر آغوش گالری شکنج، از برجسته‌ترین طراحی‌های این مجموعه محسوب می‌شود. این انگشتر که با الهام از دست‌ها در هنگام در آغوش گرفتن ساخته شده‌اند، نمادی از تعهد و عشق را به همراه دارد. این انگشتر زیبا، با جنس‌های مختلف در دسترس شما قرار دارد و بالا ترین کیفیت و طول عمر را خواهد داشت. درخشش و ظرافت ناب این انگشتر، زیبایی دستان شما را دو چندان می‌سازد.

زیورآلات دست ساز

اگر به دنبال طول عمر بالا در کنار طراحی‌های ناب هستید، زیورآلات دست ساز بهترین پیشنهاد برای شماست. زیورآلات دست ساز، برتری‌های زیادی نسبت به زیورآلات صنعتی دارند. طول عمر بالا، دقت و ظرافت کار شده، انرژی نهفته در آن‌ها نمونه‌هایی از ویژگی‌های این زیورآلات است. گالری شکنج، نمونه‌های متنوعی از زیورآلات دست ساز را دارد که با طراحی نابی به بازار عرضه می‌شوند.

DSC08246

آویز پدر

سخن پایانی

در نهایت، توجه به نکات مراقبتی زیورآلات، تاثیر باور نکردنی خواهد داشت و ماندگاری و طول عمر آن‌ها شما را شگفت زده خواهد کرد. همان‌طور که می‌دانید، زیورآلات بخشی از استایل و شخصیت هر فرد است. بنابراین مراقبت از آن‌ها نشان از تبحر شما در مد و استایل خواهد بود. توصیه‌های گفته شده، در عین سادگی، بسیار موثر خواهند بود و خاطره‌های ماندگاری از زیورآلات را در ذهن شما حک خواهد کرد. بنابراین توصیه می‌شود از این فلزات زیبا و جذاب به خوبی مراقبت کنید.

دسته‌بندی: مقالات شکنج

پر فروش ترین محصولات شکنج

  • 1,919,000تومان

  • 388,850تومان

  • 704,000تومان

  • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: ادمین

7e4da37818d5867bb297a1584e20b6e4?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه