آبکاری چیست؟ و انواع آبکاری جواهرات به چه شکلی انجام می شود؟

آبکاری چیست؟ و انواع آبکاری جواهرات به چه شکلی انجام می شود؟

اگر برای شما هم سوال شده که آبکاری چیست؟ و انواع آبکاری جواهرات به چه دردی می خورد می توانید این مطلب را بخوانید و بصورت کامل و جامع با آبکاری و انواع آبکاری جواهرات آشنا شوید. در ادامه این مطلب همراه شما هستیم تا به طور کامل آبکاری طلا و جواهرات را با شما بررسی کنیم! همراه ما باشید…

فهرست مطالب

آبکاری چیست ؟‌

آسیب هایی مانند خوردگی ، اکسید شدن ، تحمل ضربه و فشار ، سایش که این مشکلات می تواند عمر و زیبایی فلز را کاهش دهد یا از بین ببرد و برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی انواع آبکاری جواهرات راه حل مناسبی است و به همین دلیل لایه ای از فلزی که مقاوم تر دربرابر آسیب ها است بر روی فلز آسیب پذیر تر نشانده می شود که به اصطلاح به آن آبکاری می گویند .

آبکاری جز قدیمی ترین و بهترین روش های محافظت و پوشش فلزات مختلف به شمار می آید و بیش تر برای فلزاتی به کار می رود که کاربرد و ارزش بالایی نسبت به سایر فلزات دارند و یا فلزات گران بهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ، فلزاتی از جمله روی ، برنج ، قلع و فلزات گرانبها همچون طلا ، نقره و پالادیوم را با آبکاری زیبا نگه میدارند .

انواع آبکاری جواهرات راهی است برای تغییر شکل و ظاهر آنها و یا مراقبت از این محصول. به کمک آبکاری مرغوب و با کیفیت می توانید تا سال‌ها تغییراتی را بر روی انواع زیورآلات ایجاد کرده و از تغییر به‌وجود آمده لذت ببرید. البته لازم است نسبت به انواع آبکاری جواهرات موجود شناخت کافی داشته باشید و این کار را به اهل فن و افراد خبره بسپارید زیرا در صورتی که این کار به درستی و با بهترین مواد اولیه انجام نشود خیلی زود از بین رفته و جواهرات شما زیبایی خود را از دست می‌دهند.

 

آبکاری چیست ؟ و انواع آبکاری جواهرات به چه شکلی است

آبکاری چیست ؟ و انواع آبکاری جواهرات به چه شکلی است

 

آبكارى طلا چيست؟

در آبكارى طلا، لايه‌ى نازكى از طلا به فلز پايه متصل مى‌شود. بدين صورت كه اول قطعه‌ى زيورآلات را تميز كرده به طورى كه عارى از هر گونه آلاينده‌اى باشد و سپس لايه‌ى نازكى از فلز نيكلِ با كيفيت را روى آن آبكارى می‌كنند تا فلز پايه به لايه‌ى طلا نفوذ نكند. بعد، قطعه را در وان آبكارى طلا غوطه ور مى‌كنند. (وان آبكارى، محفظه‌اى شيشه‌اى از نوع پيركس، فايبر گلاس يا محفظه‌ى فلزى با پوشش P.V.C است).

سپس از بار الكتريكى مثبت براى چسباندن طلا روى فلز پايه استفاده مى‌كنند. براى تهيه‌ى الكتروليت، آب مقطر، يك گرم طلا با عيار بالا، ٣ گرم هيدروژن، ٥ گرم سيانور سديم يا پتاسيم، ٣ گرم كربنات سديم يا پتاسيم، يك استكان جوهر نمك و يك چهارم استكان محلول آمونياك را با هم مخلوط مى‌كنند.

بعد از اينكه ضخامت روكش به اندازه‌ى دلخواه شد، قطعه را بيرون آورده و خشك مى‌كنند. در اصطلاح عاميانه به آبكارى، “تغيير رنگ طلا” نيز مى‌گويند. براى تغيير رنگ از زرد به سفيد يا از سفيد به رزگلد از آبكارى استفاده مى‌شود. آبكارى كردن باعث جلوگيرى از اكسيد شدن فلزى مثل نقره (فلز پايه‌ى انواع زيورآلات) مى‌شود.

براى تغيير رنگ، از طلاى ٢٤ عيار براى روكش زرد و از روكش روديوم براى آبكارى سفيد استفاده مى‌كنند. فلزاتى مثل نقره، برنج، مس و نيكل براى آبكارى طلا، مناسب‌تر هستند.

در فروشگاه اینترنتی شکنج در انگشتر ها و آویز و … از آبکاری برای دوام بیشتر محصولات استفاده میشود ، برای خرید انگشتر می توانید به فروشگاه اینترنتی شکنج مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید .

تا اینجا فکر کنم با آبکاری چیست آشنا شده باشید . برای اینکه بیستر با واژه آبکاری چیست آشنا بشید ادامه مطلب رو هم مطالعه کنید .

روش‌هاى آبكارى طلا

چهار روش براى روكش كردن وجود دارد كه شامل آبكارى طلا به روش سيانيدى، آبكارى طلا به روش آلياژى، آبكارى طلا به روش اسيدى و آبكارى طلا به روش سولفيتى است. رايج‌ترين نوع آبكارى براى پوشش دهى طلا، آبكارى سيانيدى يا همان آبكارى تزئينى طلا است.

از چه رنگ هايى در انواع آبکاری جواهرات استفاده مى كنند؟

رنگ طلا و جواهرات، شامل زرد، سفيد، رزگُلد و شامپاين است ؛ براى انواع آبکاری جواهرات نيز مى‌توان يكى از اين رنگ‌ها را انتخاب کرد. هم چنين اين امكان وجود دارد كه فقط قسمتى از طلا را آبكارى كرد. رنگ‌هايى مثل سبز، آبى، قرمز و ساير رنگ‌ها براى طلا و جواهرات وجود دارد اما اين رنگ‌ها خارجى و بسيار گران هستند و در ايران نيز توليد نمى‌شوند.

رنگ زرد طلا Yellow gold

اين همان رنگ اصلى طلاست و هر چه عيار طلا بالاتر باشد، طلا زردتر و درخشان تر است.

رنگ سفيد طلا White gold

براى آبكارى طلا سفيد از فلز روديوم كه فلزى سفيد و درخشان است، استفاده مى شود. اين فلز ممكن است باعث آلرژى پوست برخى افراد شود.

رنگ رزگُلد طلا Rose gold

رنگ رزگلد از تركيب فلز مس با طلا بدست مى آيد. مس فلزى قرمز رنگ و ارزان است و هر چه تركيب مس بيشتر باشد، رنگ رزگلد بيشتر متمايل به قرمز مى شود.

رنگ شامپاين Champagne gold

رنگ شامپاين زرد ملايم متمايل به سبز است. امروزه اين رنگ در حلقه هاى ازدواج بسيار مُد شده است.

آیا روكش طلا كم رنگ مى‌شود ؟

به مرور زمان، قطعه‌ى آبكارى شده، محو و لكه‌دار مى‌شود و مثل روز اول درخشندگى ندارد. با گذشت زمان، مولكول‌هاى فلز پايه به لايه طلا نفوذ مى‌كنند و روى آن تأثير مى‌گذارند و هر چه ضخامت روكش طلا، نازك‌تر باشد، لايه زودتر تغيير رنگ مى‌دهد و محو مى‌شود.

اينجاست كه اهميت پوشش توسط نيكل، در مرحله‌ى قبل از آبكارى با طلا، مشخص مى‌شود، بدين صورت كه نيكل از تغيير رنگ روكش بوسيله‌ى نفوذ مولكول‌هاى فلزات پايه جلوگيرى مى‌كند و در نتيجه درخشش طلا، حفظ مى‌شود.

دوام آبكارى چقدر است ؟

اگر از قطعه مراقبت شود، آبكارى تا دو سال هم مى‌تواند دوام داشته باشد و پس از آن نيز مى‌توان قطعه را دوباره آبكارى كرد. همانطور که پیش از این گفته شد جنس مواد به کار رفته، نحوه‌ی کار و مواردی از این دست در کیفیت و طول عم آبکاری تاثیر مستقیم دارند. باید به اینکه این کار توسط فرد خبره و مواد اولیه مرغوب انجام شود دقت کنید.

آبکاری بستگی به جنس قطعه هم دارد مثلا دوام آبکاری برنج کمتر از دوام آبکاری نقره است .

امكان دارد طلاها را دو يا چند رنگ كرد ؟

بله. مثلاً اگر بخواهيد قسمتى از جواهرتان را تغيير رنگ دهيد، آبكارى به روش الكتروليز انجام مى‌شود. در حوضچه‌هاى الكتروليز و با استفاده از ماژيك‌هاى الكتروليز، آن قسمت از طلا را به رنگ دلخواهتان تغيير مى‌دهند.

آیا آبكارى به سنگ هاى اصل يا اتمى آسيب مى‌زند ؟

محلول شيميايى آبكارى، روى نگين‌هاى اتمى و شيشه‌اى تأثير ندارد و با همان سنگ‌ها در محلول قرار مى‌گيرند. سنگ‌هاى اصل مثل زمرد، ياقوت و الماس چون كانى‌هاى طبيعى هستند، محلول آبكارى روى آن‌ها اثر مى‌گذارد، بنابراين قبل از آبكارى، سنگ‌ها را در مى‌آورند و بعد از آبكارى، سنگ‌ها را دوباره روى قطعه سوار مى‌كنند .

فکر کنم تا اینجا کامل با آبکاری چیست آشنا شدید .

مراقبت از جواهرات با روكش طلا به چه صورتى است ؟

اگر مى‌خواهيد جواهرات آبكارى شده دوام بيشتر داشته باشند و هم چنان براق و درخشان باشند، به نكات زير توجه كنيد :

 • جواهرات روكش‌دار را دور از مواد آرايشى، شيميايى و روغنى نگه داريد.
 •  هنگام انجام كارهاى خانه، آن‌ها دربياوريد چون مواد شيميايى و شوينده، روى روكش اثر مى‌گذارند.
 • با دستان تميز و شسته شده، از جواهرات استفاده كنيد و بعد دربياوريد.
 •  قطعه‌ها را دور از آب كلردار يا نمك‌دار نگه داريد. قبل از شنا، و يا قبل از رفتن به آب‌هاى گرم يا دريا، جواهرات خود را درآوريد.
 • مواد روغنى و عرق بدن نيز روى قطعه‌ى آبكارى اثر مى‌گذارند، پس در برابر اين موارد نيز از قطعه محافظت كنيد.
 •  عطر و اودكلن روى آن‌ها نپاشيد.
 •  براى تميز كردن قطعه، از محلول تميز كننده‌ى مخصوص جواهرات با آب ولرم استفاده كنيد.
 •  آن را فرچه نكشيد و نماليد چون لايه آبكارى شده، پوسته پوسته مى‌شود و فلز پايه مشخص مى‌شود

نحوه ى تشخيص جواهرات با روكش طلا

قيمت قطعه مشخص و مقرون به صرفه است.

گاهى علامت‌هايى روى جواهرات با روكش طلا وجود دارد:

 • GP روکش طلا
 • GEP آبکاری طلا
 • HGH آبکاری طلای سنگین
 • HGP روکش طلای سنگین

اگر قصد خرید طلا و جواهر دارید می توانید به فروشگاه طلا و جواهر شکنج مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را از بین محصول متنوع شکنج انتخاب کنید و سفارش دهید .

قیمت انواع آبکاری جواهرات چقدر است ؟

آبکاری فلزات می تواند از یک فلز یا آلیاژ چند فلز دیگر انجام شود و به همین دلیل هزینه قطعی و یکسان را نمی توان برای آن برآورد کرد و قیمت آبکاری را سه فاکتور مهم تعیین می کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت :

 • اولین فاکتور قیمت آلیاژ استفاده شده در آبکاری است که به صورت جهانی و به روز محاسبه می شود که می توان گفت که مهم ترین فاکتور در تغییر قیمت آبکاری مخصوصا در فلزات گرانبها می باشد .
 • دومین فاکتوری و معیار تعیین قیمت میزان ترکیب آلیاژها و ابعاد محصولی که قرار است آبکاری شود .
 • سومین فاکتور  کیفیت آبکاری می باشد که قیمت و هزینه آبکاری را تعیین می کند .

آیا قطعه با روكش طلا ضد حساسيت است؟

ممكن است افرادى كه پوست حساسى دارند، به این روکش آلرژى پيدا كنند كه آن هم به دليل وجود فلز نيكل است. بعد از اينكه روكش طلا از بين مى رود، نيكل موجود با پوست تماس پيدا مى‌كند و واكنش‌هاى حساسيت زا ايجاد مى‌كند.

آبکاری رادیوم چیست؟

یکی از بهترین و کاربردی ترین آب کاری هایی که برای فلزات جواهرات از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد آبکاری رادیوم است. عنصر رودیوم نه تنها به شدت نور را بازتاب می‌ کند، بلکه در برابر خوردگی مقاومت می‌ کند و این یکی از دلایل وجود روکش و آبکاری رادیوم در وهله اول است که می تواند شما را به طور کامل به انجام این آبکاری وادار کند. برای این که متوجه شوید رادیوم چقدر قدرتمند است، باید بدانید که از آن در موتورهای هواپیما استفاده می شود! همینطور لباس های فضا نوردان که از این فلز ارزشمند ساخته شده اند. جواهرات با روکش رودیوم به اندازه موتور هواپیما غیرقابل تخریب هستند، با این حال این درخشش است که دیگران در زیورآلات شما متوجه آن خواهند شد.

زمانی که جواهرات خود را با رادیوم آبکاری کردید سعی کنید آن ها را در مواجه با شامپو، صابون و محصولات از این دست قرار ندهید تا بافت آن فرسوده نشود و دوام بیشتری را داشته باشد.

اگر شما هم سوالی در مورد آبکاری چیست دارید یا سوالی در مورد انواع آبکاری جواهرات دارید می توانید در قسمت نظرات سوال خود را بپرسید .

پر فروش ترین محصولات شکنج

 • 1,919,000تومان

 • 388,850تومان

 • 704,000تومان

 • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: ادمین

7e4da37818d5867bb297a1584e20b6e4?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه