چند سوغاتی ویژه و جذاب

چند سوغاتی ویژه و جذاب

پس از پایان هر سفر، معمولا افراد هدایایی به عنوان سوغاتی از سفری که داشته‌اند، برای عزیزان خود به همراه می‌برند. سوغاتی از فرهنگ‌های قشنگ و اصیل ایرانیان است و در فرهنگ لغت، به معنای هدیه و ره‌آورد یاد شده است. هر شهر ایران، دارای سوغاتی خاص است که به نوعی یادآور آن شهر خواهد بود.

خرید سوغاتی برای دوستان و خانواده، از دلنشین‌ترین لحظات هر سفر است. سوغاتی‌ها، وابسته به مکانی که به آن سفر کردید متغیر هستند؛ اما در اینجا به صورت کلی به سوغاتی‌های جذاب و ویژه خواهیم پرداخت.

صنایع دستی شهر

صنایع دستی، وسایلی هستند که به روش‌های سنتی و دستی ساخته شده‌اند. صنایع دستی، معمولا تلفیقی از هنر هر شهر و وسایلی است که به صورت دست‌ساز به عرضه می‌رسند. شهر تبریز، بیشترین صنایع دستی کشور را دارد.

صنایع دستی هر شهر، برگرفته از فرهنگ و گذشته هر شهر خواهد بود. این اشیاء قیمتی، دارای اصالت ایرانی‌اند و از زمان‌های بسیار دور، تاکنون مرسوم بوده و هستند. گفته می‌شود، ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی در جهان است.

به عنوان مثال: گلیم، فرش، گبه، قلم‌زنی، شیشه‌گری، منبت‌کاری، میناکاری، سفال، خاتم‌کاری و ملیله‌دوزی از جمله صنایع دستی‌های مشهور شهرهای ایران به شمار می‌ایند.

انتخاب هر نوع صنایع دستی، قطعا از بهترین گزینه‌ها برای سوغاتی است. این هدیه، دارای ارزش مادی و معنوی بسیار است و ماندگاری زیاد آن از نکات حائز اهمیت خواهد بود.

ادویه، شیرینی و آجیل

ادویه‌ها، شیرینی و اجیل مخصوص هر شهر، متفاوت است. این خوردنی‌ها، معمولا برگرفته از خوردنی‌های اصیل ایرانی است و نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورها نیز محبوب است.

شیرینی‌جات، از پرطرفدارترین خوردنی‌ها در جهان هستند. شیرینی‌های مخصوص هر شهر، از بهترین سوغاتی‌ها خواهند بود. این شیرینی‌ها مثل: گز اصفهان، سوهان قم و یا قطاب یزد از مشهورترین شیرینی‌های سنتی ایرانی هستند.

ادویه‌های هر شهر، با توجه به ذائقه و منطقه هر شهر متفاوت است. عطر و طعم ادویه ایرانی، در تمامی جهان مشهور است و جزء مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به شمار می‌ایند. از جمله ادویه‌های مشهور ایرانی می‌توان به: زعفران، پودر زیره، پودر دارچین و هل اشاره کرد.

آجیل‌ها بسیار پرطرفدار و مفید هستند و بخش مهمی از هرم غذایی را تشکیل می‌دهد. اجیل‌ها، مثل: پسته، بادام و انجیر خشک از جمله محصولاتی هستند که به عنوان سوغاتی بسیار جذاب خواهند بود. خرید اجیل مخصوص هر شهر، به‌علت تازگی و مرغوب بودن محصول، طعم ویژه‌ای خواهد داشت.

علاوه بر موارد نام برده شده، محصولات خوراکی محبوب هر شهر نیز، به عنوان سوغاتی به کار می‌رود و جذابیت خاص خود را دارند. از این خوراکی‌ها می‌توان به مواردی مثل: گلاب مشهور کاشان و چای گیلان  اشاره کرد.

لباس‌های سنتی

لباس‌های سنتی ایران به‌علت جذابیت و ترکیب رنگ زیبا، همواره مورد توجه ایرانیان و گردشگران خارجی بوده است. اغلب این پوشاک، با هنرهای دستی تلفیق شده‌اند و جلوه خاص دارند.

از محبوب‌ترین لباس‌های سنتی ایران، گیوه‌ها هستند. گیوه، پاپوشی تابستانی است که از نخ قالی و نخ ابریشم و کف ان از پارچه، چرم و یا پلاستیک ساخته شده است.

گیوه، از جمله لباس‌های سنتی است که در مناطق کوهستانی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لباس‌های محلی استان‌های مختلف ایران، از جمله بهترین سوغاتی‌ها است و رواج‌دهنده فرهنگ اصیل ایرانی خواهد بود.

نماد شهر

نماد هر شهر، برگرفته از بناهای تاریخی و مهم و یا مجسمه‌ها و مکان‌های مشهور ان شهر است. هدیه دادن این نمادها، سوغاتی ماندگار و ویژه خواهد بود. برای هدیه دادن این نمادها، می‌توانید از نقاشی، مجسمه و یا طرح‌های خاص دیگر استفاده کنید.

در این راستا، مجموعه شکنج با طراحی مجموعه بسیار خاص شهر، نماد هر یک از شهرها را به صورت جواهرات در قالبی زیبا و جذاب ارائه می‌دهد.

این هدیه، سوغاتی منحصربه فرد برای عزیزانتان خواهد بود. ماندگاری این اثر، در کنار طراحی ویژه، جلوه‌ای زیبا به یادگار خواهد گذاشت. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، این جواهرات به‌راحتی در هر سبک و موقعیت قابل استفاده خواهند بود. در نتیجه گزینه عالی، برای سوغاتی است.

در ادامه، به بررسی ظریف‌تر انگشترها خواهیم پرداخت.

سردر ورودی دانشگاه تهران، یادآور خاطرات دوران تحصیل و زیبایی‌های آن دوران است. انگشتر دانشگاه تهران، از طراحی‌های ظریف و خاص از این مجموعه است. این انگشتر، هدیه‌ای خاص برای سوغاتی به دوستان و همچنین هم‌دانشگاهی‌هایتان است. این انگشتر زیبا، سوغاتی خاطره‌انگیز و ماندگار خواهد بود.

شهر اصفهان

، از اصیل‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. این شهر، از شهرهای پرطرفدار برای سفر ایرانیان و گردشگران خارجی است. با شنیدن نام شهر اصفهان، نام بنای اصیل و زیبای سی و سه پل به یاد می‌اید. انگشتر شهر اصفهان، با طرحی دلربا، نمادهای این شهر زیبا را در خود جای داده است. این انگشتر، گزینه‌ای عالی برای سوغاتی از شهر تاریخی اصفهان خواهد بود.

شهر اهواز

شهر زیبای اهواز و رود کارون، از جذاب‌ترین شهرها برای سفر است. این شهر، دارای جنبه‌های تاریخی و گردشگری ویژه از جمله: رود کارون، بنای معین‌التجار و پل طبیعت است. انگشتر شهر اهواز از مجموعه شهر شکنج، با جلوه‌ای خاص، نمایی از تمام نمادهای این شهر را در کنار هم قرار داده و به خلق انگشتری دلربا پرداخته است. این انگشتر خاص، به‌زیبایی شهر اهواز را به تصویر کشیده است و سوغاتی مناسب از این شهر محسوب می‌شود.

از نمادهای دیگر شهر پر هیاهوی تهران، مجسمه ازادی است. انگشتر شهر تهران شکنج، ترکیبی از نمادهای شهر تهران را به تصویر کشیده است. ظرافت‌ها و دقت در طراحی این انگشتر به قدری منحصربه فرد است که افراد با هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. این انگشتر سوغاتی ویژه برای عزیزانتان و همچنین افراد هنردوست است.

انگشتر شهر تهران

انگشتر شهر تهران طلا و جواهر نقره

انگشتر شهر تهران طلا و جواهر نقره

طراحی ویژه انگشتر شهر رشت شکنج، ترکیبی فوق‌العاده نمادهای شهر رشت است. از جاذبه‌ها و نمادهای شهر دلنشین رشت، می‌توان به ارامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، بازار بزرگ، سبزه میدان و همچنین مسجد صفی رشت اشاره کرد.

انگشتر شهر رشت طلا و جواهر

انگشتر شهر رشت طلا و جواهر

انگشتر شهر رشت

شهر تاریخی شیراز، از محبوب‌ترین شهرهای ایران است. بناهای مشهور از جمله حمام وکیل، مسجد نصیرالملک، ارگ کریم خان زند و مسجد مشیر در این شهر قرار دارند. مجموعه شهر، با در نظر گرفتن تمامی بناهای اصیل و محبوب شهر شیراز به خلق طراحی انگشتری زیبا پرداخته است. این انگشتر، به نام انگشتر شهر شیراز در مجموعه شکنج، از ظریف‌ترین و خاطره‌انگیز ترین سوغاتی‌ها به شمار می‌اید.

انگشتر شهر شیراز طلا و جواهر

انگشتر شهر شیراز طلا و جواهر

انگشتر شهر شیراز

و در نهایت، انگشتر دلربای شهر کرمانشاه که ظرافت را به نمایش گذاشته است. این انگشتر، مجموعی از نمادهای شهر تاریخی کرمانشاه را به نمایش می‌گذارد. از نمادهای این شهر، می‌توان به مسجد عماد الدوله، تکیه عمادالملک، طاق بستان و مجموعه بیستون اشاره کرد. این انگشتر، سوغاتی جذاب خواهد بود و با هدیه دادن ان، افراد را به تمامی این مکان‌های جذاب دعوت می‌کنید.

مجموعه شهر به‌علت اصالت و فرهنگ، از بهترین گزینه‌ها برای سوغات از شهر‌ها محسوب میشوند. این انگشترها، هم برای بانوان و هم آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نکات حائز اهمیت این جواهرات، دست‌ساز بودن انهاست که به شکوه و ارزش این سوغاتی می‌افزاید.

انگشتر کرمانشاه برنجی

انگشتر کرمانشاه برنجی

انگشتر شهر کرمانشاه

و به عنوان سخن پایانی، توصیه می‌شود هدایای تحت عنوان سوغاتی به گونه‌ای انتخاب شود که شخص مقابل شما، رنگ و بوی شهر را حس کند و سلیقه فرد، در سوغاتی رعایت شود.

دسته‌بندی: مقالات شکنج