سنگ شاه مقصود چیست ؟ دلیل نامگذاری و نحوه تشخیص شاه مقصود اصل

سنگ شاه مقصود چیست ؟ دلیل نامگذاری و نحوه تشخیص شاه مقصود اصل

سنگ شاه مقصود چیست ؟ چه خواصی در این سنگ وجود دارد ؟ کاربرد این سنگ چیست ؟ یکی از محبوب ترین سنگ های ایران سنگ شاه مقصود است و نگین بسیاری از انگشتر های مردانه و زنانه نقره از سنگ شاه مقصود استفاده می کنند . اگر قصد آشنایی بیشتر با سنگ شاه مقصود یا تسبیح شاه مقصود را دارید همراه ما باشید تا هر آنچه که نیاز دارید تا در مورد سنگ شاه مقصود بدانید را بازگو کنیم .

سنگ شاه مقصود چیست ؟

سنگ شاه مقصود ( یا سرپانتین ) یکی از سنگ های نیمه قیمتی به شمار می رود که از قدیم الایام بسیاری از مسلمانان خاورمیانه از آن استفاده کرده اند . این سنگ تاریخچه ای بسیار کهن داشته و در حاشیه ی کوه های قندهار واقع در کشور افغانستان قابل یافت است و از آن جا تا کنون استخراج شده است .

این سنگ به رنگ های متفاوتی قابل یافت است که رنگ سبز و زرد بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است . علاوه بر ان ، شکل ظاهری این سنگ مشابه پوست مار بوده و زیبایی خاصی به خود گرفته است و از آن برای انگشتر ، دستبند و تسبیح استفاده می شود . همچنین رنگ های مختلف این سنگ : قرمز ، نباتی ، سبز زیتونی و مشکی می باشد .

دلیل نام گذاری سنگ شاه مقصود چیست ؟

همان طور که گفته شد این سنگ در کوه های قندهار کشور افغانستان قابل دسترس بوده و بسیار نزد ایرانیان محبوبیت دارد . در زمان پیامبر اسلام و ائمه نیز از این سنگ احادیث و روایت های مختلفی بر جای مانده است که قدمت این سنگ و خواص آن را بهتر می توان فهمید .

اما طبق نوشته هایی که از دوران باستان و زمان حکومت صفویه در ایران برجای مانده ، گفته شده که زمانی کشور افغانستان بخشی از ایران به حساب می آمد و پادشاه صفوی فردی به نام مسعود را به زمامداری آن منطقه منسوب کرده و شاه مسعود نام گرفته است .

مقبره شاه مسعود در افغانستان

سنگ شاه مقصود چیست  – مقبره شاه مسعود در افغانستان

 

بعد از آن که شاه مسعود حکومت آن منطقه را به دست گرفت ، امامزاده ای را که در محل حکومتی خود قرار داشت را بازسازی و تعمیر کرده و مقبره ای برای آن امام زاده ساخت و با استخراج این سنگ از کوه های اطراف آن ، امام زاده را آباد کرد و مردم بعد از آن ، از  همین سنگ ها شروع به ساخت تسبیح کردند .

در واقع نام این سنگ ، شاه مسعود بود که بعد ها تحت عنوان شاه مقصود شناخته شد و امروزه بسیار گسترش یافته است و بهترین سنگ شاه مقصود ، در کشور افغانستان یافت می شود . البته امروزه شاه مقصود تولید چین نیز در بازار به وفور یافت می شود که اصلا شاه مقصود نیستند و در ادامه به نحوه تشخیص اصل بودن سنگ شاه مقصود خواهیم پرداخت .

خواص سنگ شاه مقصود

خواص سنگ شاه مقصود 

 

خواص سنگ شاه مقصود چیست ؟

این سنگ همانند سنگ های دیگر همچنون سنگ شرف الشمس و عقیق از خواص بالایی برخوردار است که کمی با هم تفاوت دارند:

 • یکی از معروف ترین خواص این سنگ ، بهبود بخشیدن به عملکرد ستون فقرات ، بیماری قلبی و جریان خون است.
 •  انواع مختلفی از بیماری ها را درمان می کند و با درمان کبد و کلیه برای بیمارانی که مشکل کلیوی و کبدی دارند بسیار مفید است .
 • برای درمان اختلال افسردگی و بی خوابی بسیار موثر می باشد .
 • منجر به تسکین سر درد های میگرنی شده و برای اعصاب و بیماری عصبی بسیار توصیه می شود .
 • کسب و کار رونق بیشتری پیدا می کند.
 • باعث افزایش و تقویت قوای جنسی می شود.
 • انرژی های منفی را دفع و انرژی های مثبت را جذب می کند.
 • باعث تقویت غدد شده و عصب حس چشایی را تحریک می کند.
 • استرس را می کاهد و نگرانی را دور می کند .
 • ایجاد آرامش و حس خوب کرده و صلح و دوستی را افزایش می دهد.

علت گران بودن سنگ شاه مقصود چیست ؟

سنگ شاه مقصود نیز مانند سنگ های قیمتی ،  قیمت بالایی دارند بطوریکه تسبیح های شاه مقصود تا 100 میلیون تومان در بازار ایران قیمت می خورند . دلایل مختلفی در این قضیه دست دارند که باعث شود از لحاظ قیمتی ، مبلغ این سنگ افزایش پیدا کند . عواملی همچون : پاکی ، شفافیت ، تراش ، جلا ، رنگ و معدنی که سنگ از آن استخراج شده در قیمت سنگ شاه مقصود تاثیر گذارند.

علت گران بودن سنگ شاه مقصود

سنگ شاه مقصود چیست – علت گران بودن سنگ شاه مقصود

 

نحوه تشخیص سنگ شاه مقصود اصل

سنگ شاه مقصود اصل ، فقط در کشور افغانستان ، و در معادن مختلف این کشور قابل استخراج است که رنگ های مختلفی دارد . عده ای بر این باورند که سنگ شاه مقصود اصل زرد رنگ است و از نظر برخی دیگر سبز رنگ و این اختلاف نظر همچنان وجود دارد . در حالی که تمامی سنگ های استخراج شده از معادن افغانستان ، اصل هستند که گران ترین ان سنگ زرد است .

نحوه تشخیص شاه مقصود اصل 

نحوه تشخیص شاه مقصود اصل

اما برای تشخیص اصالت سنگ و اصل و فرع بودن آن باید موارد زیر با دقت در نظر گرفته شود :

 تراش سنگ :

تراش سنگ باید با دقت انجام شده باشد چون حین تراش بسیار ظریف و اسیب پذیر است. در تسبیح ، دانه ها باید دقیقا رو به روی هم و یک اندازه باشند. قیمت تسبیح با سنگ شاه مقصود با توجه به ظرافت و تراش متغیر است.

جلای سنگ :

همان طور که می دانید جلا به منظور براقیت سنگ است که نشانه ی اصل بودن سنگ است . اگر سنگ براق نباشد پس اصل نیست. هرچه جلا بیشتر باشد قیمت سنگ هم بیشتر است .

شفاف بودن سنگ :

شفافیت سنگ شاه مقصود بسیار زبانزد است ، پس به این مورد باید بسیار توجه شود. شفافیت سنگ شاه مقصود باید در حدی باشد که زمانی که تسبیح آن را در دست می گیریم ، داخل سنگ و نخ های رد شده از میان سنگ ها به وضوح قابل مشاهده باشند . هرچه این سنگ کدر تر باشد ، از ارزش کمی برخوردار است.

پاک بودن سنگ :

برای تشخیص پاک بودن سنگ ، باید بدانید سنگ از هرگونه ناخالصی باید دور باشد. چرا که به دلیل استخراج از معادن و دل کوه ها ، احتمالا وجود نا خالصی در این سنگ ممکن است.

 

اگر شما روش دیگری برای تشخیص سنگ یا  تسبیح شاه مقصود می دانید می توانید در قسمت نظرات بنویسید .

دسته‌بندی: سنگ شناسی

پر فروش ترین محصولات شکنج

 • 1,919,000تومان

 • 388,850تومان

 • 704,000تومان

 • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: عطیه اسدی

75495e6938fd0c813232319fb21f4f4d?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه