فرق طلا با جواهر چیست ؟

فرق طلا با جواهر چیست ؟

آیا فرق طلا و جواهر را می دانید ؟ تا به امروز از خود پرسیده اید فرق طلا با جواهر در چیست ؟

همه ی ما به عادت کلمه طلا و جواهر را با هم به کار می بریم و به درستی درباره آن ها اطلاعات کافی نداریم و همیشه حین خرید این سوال برایمان پیش می آید که فرق بین طلا و جواهر چیست و برای خرید کدام یک از آن ها بهتر است .

امروز ما در کنار شما هستیم تا مطالب مفید و جامعی برای شما بیان کنیم تا با توجه به معیار های خودتان از خرید طلا یا جواهر را بدانید سپس خرید برایتان آسان می شود و به راحتی می توانید یک انتخاب درست بین طلا و جواهر داشته باشید برای خرید طلا یا جواهر فقط کافیست سری به فروشگاه طلا و جواهر شکنج بزنید تا با خاص ترین نمونه ای از زیورآلات رو به رو شوید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید .

طلا چیست ؟

نماد شیمیای این عنصر AU  از نام لاتین آن aurum که به معنی (( درخشش سپیده دم  )) گرفته شده است ، طلا فلزی است که شناخت آن به زمان های خیلی قدیم برمی گردد ، فلز ارزشمند طلا که به رنگ زرد بسیار براق که در قرار گرفتن در مقابل هوا و آب به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی ، خوردگی ، تیره و کدر نمی شود که یکی از بهترین ویژگی این فلز گران بها نسبت به فلز های دیگر است .

طلا چیست ؟فرق طلا با جواهر چیست ؟

طلا چیست ؟ فرق طلا با جواهر چیست ؟

 

طلا در ساخت تمامی زیورآلات بکار می رود ولی چون به تنهایی استحکام کافی را ندارد و بسیار نرم است با آلیاژ های (نیکل ، مس ، نقره ) دیگر ترکیب می کنند تا با پایین آوردن عیار آن قابلیت ساختش را بالا می برند . طلای خالص که همان 24 عیار است فقط در ساخت شمش طلا یا سکه استفاده می شود .

ساخت زیورآلات از طلای 18 عیار و 17 عیار که با شماره های 750 و 705 بر روی طلا جواهرات حک شده نشان دهنده میزان خلوص طلا چقدر است برای مثال 750 یعنی فقط 75 در صد از فلز طلا و 25 در صد دیگر آن از سایر آلیاژ ها بکار رفته است . این نکته را هم در نظر بگیرید که علاوه بر طلای زرد ، طلا رز گلد هم داریم .

جواهر چیست ؟ چه تفاوتی با طلا دارد ؟

کلمه ی جواهر یا Jewelry ، که برگرفته از کلمه jewel به معنی گوهر نام گرفته است . که عمر استفاده از جواهر در طول تاریخ به چند هزار ساله بشریت ادامه داشته و اولین نشانه ها از استفاه از جواهر به بیش از هفت هزار سال قبل برمی گردد . در این زیور ها از صدف ها و سنگ های زینتی بسیار زیبای بکار رفته که در کنار جنبه های زیبایی آن با اعتقادات پزشکی و جادویی هم همراه بود و که همین امر باعث تنوع رنگ و شکل سنگ ها بود که گوهر هم گفته می شود .

جواهر چیست ؟ فرق آن با طلا چیست ؟

جواهر چیست ؟ فرق آن با طلا چیست ؟

 

زیورآلاتی که از تلفیق طلا و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند را جواهر می گویند که  سنگ های قیمتی پرکاربرد در جواهرات مثل زمرد ، الماس ، یاقوت کبود و یاقوت سرخ و سنگ های نیمه قیمتی مثل توپاژ  آمیتیس و سیتیرین نام برد وقتی که این سنگ ها بر روی محصولاتی که از طلا ساخته شده اند پیاده می شوند جواهراتی بسیار زیبا و خاص می شوند که ارزش آن ها نسبت به سنگ و وزن طلا متفاوت می باشد .

 

مطالب پیشنهادی : روش تشخیص نقره اصل 

 

فرق طلا با جواهر چیست ؟

حال با توجه به گفته های بالا فرق طلا با جواهر خواهیم پرداخت که شامل بخش های مختلف می شود :

فرق طلا و جواهر از لحاظ ظاهری :

اولین تفاوت طلا و جواهر ظاهر این دو می باشد که طلا با توجه به گفته های بالا می تواند از جنس طلا بوده و سنگ های قیمتی در آن استفاده نشده است  در صورتی که جواهرات ، شامل کهربا و مرجان، فلزات گرانبها، مهره‌ها و پوست‌ها می باشد که دارای رکاب طلا و یا نقره بوده و اشکال متنوع تری نسی به طلا دارد .

تفاوت خرید و فروش طلا و جواهر

طریقه خرید و فروش طلا و جواهر هم مانند قیمت آن ها متفاوت است حال برای شما نحوه محاسبه هر کدام را بطور جدا نوشته ایم تا هنگام خرید و فروش بدانید که چه سود و زیانی را متحمل می شوید .

فرق طلا با جواهر چیست ؟

فرق طلا با جواهر چیست ؟

 

خرید طلا : قیمت روز هر گرم طلا + اجرت ساخت + سود فروشنده ( بین 7 تا 8 درصد )

خرید جواهر : قیمت روز هر گرم طلا + اجرت ساخت + سود فروشنده  ( 15 تا 20 درصد ) همانطور که مشاهده می کنید در طلا سود کمتری برای فروشنده دارد اما در جواهرات اینگونه نیست . خب تا این جای مطلب کامل باید فرق طلا با جواهر رو فهمیده باشید .

خرید طلا و جواهر از فروشگاه شکنج

برای خرید انگشتر طلا و یا خرید جواهر می توانید به محصولات فروشگاه شکنج سر بزنید تا از بین محصولات خاص و متنوعی با زبان طراحی جدید و شیک پسند خریدتان را انجام دهید البته اگر سنگ قیمتی دارید که قصد خرید رکاب برای آنرا دارید می توانید با مشاوران ما در فروشگاه شکنج تماس حاصل کرده و درخواستتان را ثبت کنید .

 

به نظر شما فرق طلا با جواهر به غیر از اینایی که گفتیم میتونه توی چه چیز هایی باشه ؟

پر فروش ترین محصولات شکنج

  • 498,000تومان

  • 375,000تومان

  • 520,000تومان

  • 550,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه