چوب عود چیست و چه خواصی دارد + معرفی انواع چوب عود❤️

چوب عود چیست و چه خواصی دارد + معرفی انواع چوب عود❤️

چوب عود یک ماده خوشبو کننده است که از چوب درختان مختلف به دست می آید . این ماده برای قرن ها برای اهداف مذهبی ، درمانی و آرایشی استفاده شده است .بعد از گذشت قرن ها دیگر بشر با چوب عود آشنا است و قدمت عود به هزاران سال قبل باز می گردد و به نظر می‌رسد که قسمتی از معنویات هر فرهنگی را در بر می گیرد .

ارتباط بین چوب عود و پزشکی اثبات شده است یعنی چوب عود در طبابت کاربرد فراوان دارد . از زمانهای بسیار دور چوب و عود در آیین‌های مذهبی بکار می‌رفته  و ساخت عودهای گیاهی هنری باستانی و چیزی جز هنری مقدس نبوده است .

چوب عود چیست ؟

عود یک نوع عطر و بوی خوشبو است که از چوب برخی از درختان خاص، به‌ویژه درخت عود، به دست می‌آید. چوب عود از درختانی با نام عود (Agarwood) یا عودی (Aquilaria) استخراج می‌شود. وقتی این درختان آسیب می‌بینند، مواد شیمیایی خاصی ترشح می‌کنند و درختان به دنبال مقابله با این آسیب، چوب خود را سفت و معطر می‌کنند. این چوب ها پس از استخراج و فرآوری به عنوان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در صنعت عطرسازی و به عنوان عطر و ادکلن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاریخچه چوب عود

استفاده از چوب عود قدمتی طولانی دارد و به هزاران سال پیش برمی گردد. این ماده برای اولین بار در خاورمیانه و آسیای جنوبی استفاده شد و به سرعت به سایر نقاط جهان گسترش یافت .

در فرهنگ های باستانی ، چوب عود برای اهداف مذهبی ، درمانی و آرایشی استفاده می شد . در مراسم مذهبی ، چوب عود برای پاکسازی فضا و ایجاد فضایی روحانی استفاده می شد . در طب سنتی ، چوب عود برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شد . و در لوازم آرایشی ، چوب عود برای خوشبو کردن بدن و مو استفاده می شد .

تاریخچه چوب عود

تاریخچه چوب عود

 

چوب عود نه فقط برای از بین بردن بوهای بد و پراکندن بوی خوش بکار میرفته در اصل  برای دور کردن افکار و روح های پلید نیز بکار گرفته می شد . چوب عود بطور سنتی از صمغ و کندر و چوبهای معطر ، پوست درختان ، دانه‌ها ، ریشه‌ها ، علف ها و گل ها ساخته می‌شود .

چوب های خوشبویی مانند چوب صندل و روغن های گیاهان و علف ها به عنوان بوهای طبیعی مورد استفاده قرار می گرفتند و شاید مشهورترین عطرهای طبیعی کندر و صمغ بودند که بطور خاص در سومالیا یافت می‌شده است.

انواع چوب عود

چوب عود از انواع مختلفی از درختان و گیاهان به دست می آید برخی از انواع محبوب چوب عود عبارتند از :

 1. عود صندل : چوب صندل دارای رایحه ای شیرین و چوبی است که اغلب برای آرامش و مراقبه استفاده می شود .
 2. عود یاسمن : عود یاسمن دارای رایحه ای شیرین و گلدار است که اغلب برای ایجاد فضایی عاشقانه و آرام استفاده می شود .
 3. عود لاوندر : عود لاوندر دارای رایحه ای ملایم و آرامش بخش است که اغلب برای کاهش استرس و اضطراب استفاده می شود .
 4. عود لیمو : عود لیمو دارای رایحه ای تازه و طراوت بخش است که اغلب برای ایجاد فضایی سرزنده و پرانرژی استفاده می شود .
 5. عود رز : عود رز دارای رایحه ای شیرین و دلپذیر است که اغلب برای ایجاد فضایی عاشقانه و رمانتیک استفاده می شود .

علاوه بر این ، چوب عود ترکیبی نیز وجود دارد که از ترکیب چند نوع چوب عود ساخته می شود . این چوب عود ترکیبی دارای رایحه ای پیچیده و دلپذیر است .

روش استفاده از چوب عود

چوب عود را می توان به صورت سنتی در یک عود دان سوزاند یا از عودهای آماده استفاده کرد برای سوزاندن چوب عود سنتی ، ابتدا باید یک عود دان را با مقداری شن یا نمک پر کنید سپس ، انتهای چوب عود را در آتش قرار دهید تا روشن شود و پس از روشن شدن چوب عود ، آن را در عود دان قرار دهید و بگذارید تا بسوزد و بوی مطبوع آن در فضای محیطی که روشن کرده اید پخش شود .

روش استفاده از چوب عود

روش استفاده از چوب عود

 

خواص چوب عود

چوب عود دارای خواص متعددی است که از آن برای اهداف مختلف استفاده می شود برخی از خواص چوب عود عبارتند از :

 1. خواص آرامش بخش : چوب عود دارای رایحه ای آرامش بخش است که می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند .
 2. خواص ضد عفونی کننده : چوب عود دارای خواص ضد عفونی کننده است که می تواند به پاکسازی هوا و از بین بردن باکتری ها و ویروس ها کمک کند .
 3. خواص ضد افسردگی : چوب عود دارای خواص ضد افسردگی است که می تواند به بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی کمک کند .
 4. خواص ضد درد : چوب عود دارای خواص ضد درد است که می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند .
 5. خواص تقویت کننده سیستم ایمنی : چوب عود دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند .

 

مطالعه بیشتر :‌ بهترین انگشتر برای رزق و روزی و افزایش ثروت

 

رایحه درمانی با چوب عود

رایحه درمانی یکی از موارد مصرف عود می‌باشد و شاخه‌های ماسالا نوع دیگری از شکل عود شاخه ای می‌باشد که با قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع به فروش میرسد و بوی خوش چوب عود به روح شما آرامش می‌بخشد ،‌ حال  شما را از انرژی‌ های منفی پاک می کند و شما را آماده انجام مراقبه و دریافت یا انتقال انرژی می‌نماید .

رایحه درمانی چوب عود

رایحه درمانی چوب عود

 

چوب عود سطح انرژی مثبت محیط را بالا می‌برد و پیام های بویایی در مغز رابطه بدن و ذهن را سریعتر برقرار می کند . رایحه درمانی در کسب آرامش بسیار موثر است و افرادی که ریلکسیشن را به دلایل مختلف مانند کمبود وقت و … انجام نمی دهند با انتشار رایحه گیاهی در محیط و تنفس آن به خود و خانواده یا همکاران خود آرامش را هدیه دهید .

در ایران گیاه درمانی پیشینه بسیار قدیمی دارد و اکنون با چوب عود های گیاهی تائید شده می توان در درمان و آرامش روح و جسم خود و دیگران استفاده کرد .

عوارض جانبی چوب عود

چوب عود به طور کلی بی خطر است ، اما برخی از افراد ممکن است با استفاده از آن دچار عوارض جانبی مانند سردرد ، سرگیجه یا ناراحتی معده شوند و همچنین ، دود عود حاوی آلاینده هایی مانند کربن منوکسید و دی اکسید گوگرد است که ممکن است برای سلامتی مضر باشد . به همین دلیل ، توصیه می شود از چوب عود در مکان های باز یا با تهویه مناسب استفاده شود .

نکات ایمنی هنگام استفاده از چوب عود

هنگام استفاده از چوب عود ، نکات ایمنی زیر را رعایت کنید :

 • چوب عود را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.
 • قبل از استفاده از چوب عود ، آن را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید که ترک خورده یا شکسته نیست .

آیا شما هم از چوب عود استفاده می کنید ؟‌

دسته‌بندی: مقالات شکنج