نگهداری و نظافت طلا

نگهداری و نظافت طلا

مطالعات نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر (مخصوصا در سال 2071) میزان استخراج طلا رو به افزایش است و بیشترین میزان استخراج، برای زیورآلات از این جنس استفاده می‌شود. جواهرات از جنس طلا، در بین تمامی افراد فارغ از جنسیت بسیار محبوب و رایج است. طلا از جمله ارزشمندترین فلزات محسوب می‌شود و بسیاری از افراد از سرمایه‌ گذاری بر روی طلا استفاده می‌کنند. در این متن، سعی داریم به موضوع نظافت و نگهداری طلا بپردازیم. اگر شما هم جواهراتی از جنس طلا دارید، با ما همراه باشید تا نکاتی جالب و ضروری را در مورد نگهداری این فلز براق بدانید.

جواهرات از جنس طلا

همان‌طور که می‌دانید، این فلز گرانبها، در ابتدا از معادن استخراج می‌شود که بزرگترین معدن طلا، در کشور ازبکستان است. پس از استخراج طلا، در کوره‌های مخصوص کاملا ذوب می‌شود و میزان ناخالصی و یا آلیاژهایی که در آن وجود دارد کاملا جدا می‌کنند. و در نهایت، برای مصرف‌های گوناگون به کار می‌برند. از بیشترین مصارف طلا، ساخت زیورآلات است.

این فلز به علت کمیاب بودن و رنگ گرم و درخشانی که دارد، به عنوان جواهرات بسیار محبوب است. برای ساخت زیورآلات، طلای خالص را در جواهرسازی‌ها ذوب می‌کنند و با آلیاژهای مخصوصی از جمله: مس، نقره، نیکل و پالادیوم ترکیب می‌کنند و برای قالب‌گیری آماده خواهند کرد. میزان خلوص طلا را اصطلاحا عیار می‌گویند. جالب است بدانید که میزان عیار طلا، وابسته به عرف هر کشور متفاوت است. به عنوان مثال، در کشور ایران رایج‌ترین عیار کاربردی برای جواهرات، طلای 24 عیار است. قالب‌گیری طلا کاری بسیار حساس و دقیق است و نیاز به تمرکز بسیاری دارد. پس از قالب‌گیری صنعتگران به کمک وسایل صنعتی و یا ابزار دستی به اصلاح خطاهای قالب می‌پردازند و در نهایت، طرح دلخواه با درخشش ناب طلا آماده برای فروش به مشتریان ارائه می‌شود.

نگهداری طلا

نگهداری جواهرات از جنس طلا بسیار با اهمیت است. زیرا نگهداری مناسب کمک می‌کند تا با گذشت زمان، طلا همچنان درخشش خود را حفظ کند و در نهایت، طول عمر طلا را نیز افزایش می‌دهد. در ادامه نکاتی برای نگهداری جواهرات از جنس طلا بیان می‌کنیم.

اولین و مهم‌ترین نکته برای نگهداری زیورآلات طلا، نگهداری در جایی مخصوص است. به عنوان مثال: می‌توانید از یک ظرف به خصوص و یا صندوق کوچک استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند که همیشه جای ثابتی برای زیورآلات داشته باشید و از گم شدن این فلز گرانبها جلوگیری می‌کند و همچنین از سایش طلا و یا ایجاد گره و آسیب به زیورآلات نیز کمک شایانی خواهد کرد.

نگهداری طلا

سعی کنید این زیورآلات را در جایی خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید. به عنوان مثال: می‌توانید از محفظه‌های پارچه‌ای و یا پنبه‌ای برای نگهداری زیورآلات طلا استفاده کنید. رطوبت بر روی ساختار طلا تاثیر منفی دارد و طول عمر و کیفیت آن را کاهش می‌دهد.

همان‌طور که می‌دانید، طلا در معادن زیرزمینی و بدور از نور طبیعی و اشعه‌های خورشید بوده است. جالب است بدانید که این موضوع اتفاقی نبوده است و فلز طلا در برابر اشعه خورشید به شدت آسیب پذیر می‌شود و درخشش خود را به مرور از دست می‌دهد. بنابراین سعی کنید جواهرات خود را به دور از اشعه خوررشید نگهداری کنید.

از دیگر نکات نگهداری طلا، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که استفاده از زیورآلات طلا هنگام فعالیت‌های شدید دوری کنید. در این فعالیت‌ها، معمولا ضربه‌های زیادی به زیورآلات وارد می‌شود و سایش آن‌ها بسیار زیاد است. در بسیاری از این فعالیت‌ها، زیورآلات نیاز مکرر به پاکسازی دارند که این موضوع به آن‌ها آسیب می‌زند و همچنین احتمال گم شدن زیورآلات در این فعالیت‌ها بسیار زیاد است. کوهنوردی، باغبانی، نظافت و… از جمله فعالیت‌های شدید محسوب می‌شود.

دقت داشته باشید که هنگام استفاده از زیورآلات، از لوسیون‌ها و مواد آرایشی در نزدیکی آنها دوری کنید. نگهداری زیورآلات به دور از اسپری‌ها نیز بسیار ضروری است. ترکیب شیمیایی لوسیون‌ها و اسپری‌ها به سرعت درخشش زیورآلات را از بین خواهد بود و زیبایی را از آنها میگیرد.

نظافت طلا

زیورآلات طلا دارای رنگی گرم و درخشان هستند و همین موضوع، دلیلی برای جذابت زیاد این جواهرات است. اما به مرور درخشش ناب این زیورآلات، به علت گرد و غبار و جرم، از بین میرود و رنگی طلایی مات باقی میماند. بسیاری از زیورآلات طلا، علاوه بر ارزش مادی زیادی که دارند، از نظر معنوی نیز بسیار با اهمیت هستند. بنابراین نظافت طلا و بازگشت درخشش آنها بسیار با اهمیت است. در ادامه راه‌های مختلف خانگی برای نظافت طلا را به شما ارائه میدهیم که با وسایلی ساده و به دور از آسیب به زیورآلات جلا را به آنها برگردانید.

  1. صابون مایع: استفاده از این روش بسیار ساده است. با استفاده از یک برس نرم (مانند مسواک) و مقداری صابون مایع میتوانید به طور کامل زیورآلات خود را پاکسازی کنید. دقت داشته باشید که بسیاری از زیورآلات ظریف‌اند و میزان سایش در زیورآلات طلا بالاست. بنابراین زیورآۀات را در دست خود قرار دهید و به آرامی برس آغشته به صابون مایع را بر روی آن بکشید.
  2. مایع ظرفشویی: این روش مخصوص جواهراتی است که در به علت قرارگیری در محیط های چرب از جمله آشپزخانه، کدر و مات شده اند. در این روش شما میتوانید مقدار کمی آب را مایع ظرفشویی مخلوط کنید و جواهرات خود را برای چندین ساعت در آن قرار دهید و در نهایت زیورآلات را بر روی یک پارچه پنبه‌ای و یا یک تکه ابر بکشید. نکته حائز اهمیت در این روش این است که دقت داشته باشید که در زیورآلات شما از چسب برای نگهداشتن نگین و یا سنگ استفاده نشده باشد. جالب است بدانید که این روش برای تمیز کردن الماس نیز بسیار موثر است.
  3. خمیر دندان: استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن جرم زیورآلات طلا، روشی مطمئن و در دسترس است. این روش از گذشته تا کنون همواره در بین افراد رایج بوده است. در این روش کافی است که با استفاده از یک برس نرم مانند مسواک و خمیر دندان کمک بگیرید و با احتیاط کامل به نرمی برس را بر روی زیورآلات بکشید. این روش درخشش اولیه زیورآلات را به آنها برمیگرداند.
  4. آب جوش: این روش بسیار ساده و سریع عمل میکند. در این روش کافی است مقداری آب جوش را در ظرفی بریزید و سپس زیورآلات را در آن قرار دهید و به مدت نیم تا یک ساعت صبر کنید. سپس زیورآلات را به کمک یک ابر و یا پارچه پنبه ای به آرامی خشک کنید. دقت داشته باشید که از این روش تنها برای زیورآلاتی استفاده کنید که فاقد سنگ های قیمتی و یا نگین باشند.
  5. لیمو: لیمو تاثیر معجزه آسا برای از بین برم جرم زیورآلات دارد. در صورتی که لیمو در دسترس شما نیست، میتوانید از آب لیمو نیز استفاده کنید. کافی است یک لیمو را برش زده و سپس مانند یک برس از آن استفاده کنید و روی زیورآلات بکشید. برای تاثیرگذاری بیشتر این روش میتوانید از ترکیب لیمو به همراه مایع ظرفشویی استفاده کنید. این کار را به مدت 15 دقیقه ادامه دهید وسپس با یک پارچه نرم، زیورآلات را خشک کنید.
  6. سرکه و جوش شیرین: این ترکیب، درخشش اولیه طلا را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این روش کافی است از یک قاشق چایی‌خوری جوش شیرین و یک پیمانه سرکه سفید استفاده کنید و زیورآلات طلای خود را به مدت 30 دقیقه در این ترکیب قرار دهید. این ترکیب به طور کامل جرم و گرد و غبار را از زیورآلات جدا می‌کند و جلای ناب اولیه را برمی‌گرداند.

سخن پایانی
اگر به دنبال طول عمر بالای زیورآلات طلا هستید، مراقبت‌های اولیه و شیوه نگهداری مناسب بهترین راهکار محسوب میشود. اما اگر به هر دلیلی زیورآلات شما دچار جرم و گرد و غبار شد، نیازی به تعویض آنها و یا روش‌های نظافت صنعتی نیست. روش های ذکر شده در بالا، به شما کمک میکند تا درخشش آن‌ها را دوباره تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

دسته‌بندی: مقالات شکنج