آبکاری چقدر ماندگاری دارد و به چه عواملی بستگی دارد ؟

آبکاری چقدر ماندگاری دارد و به چه عواملی بستگی دارد ؟

آبکاری چقدر ماندگاری دارد؟ چه شرایطی باعث از بین رفتن آبکاری طلا و آبکاری نقره و جواهرآلات می شود ؟ همه این سوالها زمانی بعد از خرید جواهرات گران بها در ذهنمان شکل می گیرد . امروز تو این پست قصد داریم تا روش ها و شرایط نگه داری از زیورآلات و جواهرات آبکاری شده رو به صورت مفصل بیان کنیم ، و ابتدا مدت زمان ماندگاری آبکاری  رو مورد بررسی قرار می دهیم .

آبکاری چقدر ماندگاری دارد ؟

همان طور که در مقاله آبکاری چیست اشاره کردیم : که در طی آن یک لایه نازک از یون‌های فلزی بر سطح شیء دیگری رسوب داده می‌شود که معمولا آبکاری با فلزاتی نظیر نیکل، کروم، مس، روی، کادمیوم، قلع، نقره، طلا و دیگر فلزات پلاتینی انجام می شود . حال باید ببینیم آبکاری های جواهرات تا چه مدت دوام دارد :

آبکاری طلا چقدر ماندگاری دارد ؟

اولین آبکاری طلا که بعد از ساخت صورت می پذیرد به طور میانگین 20 تا 28 ماه ماندگاری دارد که اگر طلایی که خریده اید زودتر از این بازه کدر شد و آبکاری آن از بین رفت مطمئن باشید از طلایی که خریده اید به خوبی مراقبت نکرده اید و آبکاری هایی که به صورت متفرقه در طلا فروشی ها انجام می پذیرد دوام بسیار کمتری نسبت آبکاری اولیه دارد .

آبکاری نقره چقدر ماندگاری دارد ؟

آبکاری نقره نیز مانند طلا بوده و دوام دائمی ندارد و به طور میانگین از 1 ماه تا چند ماه ماندگاری آبکاری نقره است که نقره نیز مانند طلا ، آبکاری اولیه دوام بیشتری نسبت به آبکاری های که بعدا صورت می پذیرد دارد .

شما فکر می کردید آبکاری چقدر ماندگاری دارد ؟

آبکاری برنج چقدر دوام دارد ؟

آبکاری جنس برنج بنا به جنسی که دارد مدت زمان کمتری ماندگاری دارد و معمولا تا یکی دو هفته این ماندگاری وجود دارد البته بستگی به نحوه نگه داری هم دارد که می تواند این زمان بیش تر یا کمتر شود .

آبکاری نیکل چیست؟

حتما به گوشتان آبکاری نیکل خورده است! بهتر است بدانید که پیش از آبکاری طلا، باید روی فلز پایه آبکاری نیکل انجام شود. اگر این کار انجام نشود می تواند باعث بی ثباتی و همینطور بی کیفیتی و در نهایت عدم ماندگاری آبکاری طلای شما شود. وجود نیکل روی فلز پایه سبب می‌شود که مقاومت طلا به مرور زمان حفظ شده و آسیبی نبیند و دوام بیشتری داشته باشد. همچنین نیکل باعث بالا رفتن چسبندگی طلا به فلز پایه می‌شود. در نتیجه حین انجام آبکاری طلا حتما حتما حتما از آبکاری نیکل آن اطمینان حاصل کنید.

از فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر شکنج می توانید انواع جواهرات شیک را با انواع آبکاری ها سفارش دهید .

 

ترفند ماندگاری آبکاری و آبکاری چقدر ماندگاری دارد

آبکاری چقدر ماندگاری دارد یا دوام ابکاری چقدر است

 

ماندگاری آبکاری جواهرات به چه عواملی بستگی دارد ؟

عوامل مختلفی در دوام ابکاری و آبکاری چقدر ماندگاری دارد دخیل هستند که در ادامه با این عوامل آشنا خواهید شد :

جنس فلز :

جنس فلز هم در آبکاری چقدر ماندگاری دارد تاثیر زیادی دارد مثلا اگر انگشتر شما برنجی باشد ابکاری ان زودتر از انگشتری که نقره باشد از بین می رود و این به دلیل جنس فلز است .

ضخامت آبکاری :

ضخامت آبکاری زیورآلات و لوازم تزئینی بین  0.75 تا 2.5 میکرون بوده که هر چه ضخامت آبکاری زیورآلات طلا و نقره بیش تر باشد دوام آبکاری نیز بالاتر خواهد رفت . ضخامت آبکاری طلا نسبت به دیگر زیورآلات بایستی بیش تر باشد چرا که طلا قیمت بالاتری نسبت به دیگر زیورآلات دارد . اگر ضحامت آبکاری طلا را کم تر از حد استاندارد انجام دهند میزان ماندگاری آن به دو الی سه ماه ختم می شود .

زیورآلاتی که در فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر شکنج ارائه می شود در صورت انتخاب آبکاری ، محصول با آبکاری حرفه ای ، ضخیم و به روش سیانیدی انجام می شود که کیفیت بسیار بالایی دارند و دوام رنگ بالایی دارند .البته آبکاری تفاوت قیمتی ایجاد می کند به طور مثال قیمت خرید انگشتر آبکاری شده تفاوت جزئی نسبت به قیمت انگشتر بدون آبکاری داشته و کمی گرانتر است .

گذشت زمان از آبکاری قبلی :

در گذر زمان، روکش طلا روی زیورآلات و اجسام آبکاری شده، به ندرت از بین می رود، یا اینکه ممکن است گرد و غبار روی آن بشیند و آن را کدر سازد یا در هنگام برخورد پوشش طلا با اکسیژن هوا ، تاثیر آبکاری رفته رفته از بین برود و دیگر آن برق طلایی گذشته را نداشته باشد، از این رو می توان زمان را یکی از موارد مهم در ماندگاری زیورآلات آبکاری شده دانست .

میزان استفاده از جسم آبکاری شده :

زمان استفاده از زیوآلات نیز تاثیر دوام آبکاری را کاهش می دهد و رابطه عکس دارد به طوریکه هر چه از طلا و یا دیگر زیوارآلات بیشتر استفاده شود رودتر کدر شده و آبکاری آن از بین می رود . اما اگر از وسیله ای که آبکاری شده زیاد استفاده نشود ، سالی یک بار یا هر چند سال یک بار زمان مناسبی برای آبکاری آن است !

چجوری عمر آبکاری زیورآلات رو بیش تر کنیم ؟

امیدواریم که فهمیده باشید آبکاری چقدر ماندگاری دارد ، حالا با استفاده از روش های زیر آبکاری جواهرات شما ماندگاری بیش تری خواهند داشت ، با مراقبت مناسب از زیورآلات آبکاری شده ( مخصوصا آبکاری طلا ) می توانید عمر آن را افزایش داده و درخشان و زیبا نگه دارید.

 1. جواهرات با روکش طلا را از مواد شیمیایی، روغن و لوازم آرایش دور نگه دارید . برای این کار بهتره که همیشه بعد از آرایش، اسپری مو و عطر، جواهرات آبکاری شده خود را در آخر استفاده کنید . هنگام انجام کارهای خانه، جواهرات با روکش طلا را بردارید زیرا مواد شیمیایی موجود در صابون ها، مواد شوینده و پاک کننده ها می توانند روی آبکاری تاثیر بگذارند.
 2. هنگام دست زدن به جواهرات با روکش طلا، دست های خود را تمیز نگه دارید، بنابراین سعی کنید قبل از پوشیدن و درآوردن جواهرات، آنها را بشویید.
 3. جواهرات روکش طلا را در معرض آب کلردار یا نمک قرار ندهید. این به این معنی است که قبل از شنا در استخر، جکوزی یا دریا، جواهرات را بردارید.
 4. از مسواک زدن یا مالیدن جواهرات آبکاری شده خودداری کنید، زیرا باعث پوسته پوسته شدن آن می شود و فلز زیر را در معرض دید قرار می دهد.
 5. جواهرات روکش طلا را از ساییدگی و اصطکاک دور نگه دارید زیرا باعث می شود که قطعه به سرعت فرسوده شود و پوسته پوسته شود. این زمانی اتفاق می افتد که جواهرات با روکش طلا را لایه لایه کنید و آنها به یکدیگر ساییده شوند. بهتر است جواهرات را به تنهایی بپوشید.

نگهداری طلا های آبکاری شده:

برای نگهداری طلاهای آبکاری شده که حساس تر از جواهرات طلا هستند می بایست تمهیداتی بیشتری را در نظر داشته باشید و حتما به نکات زیر توجه کنید تا طلاها به خوبی نگهداری شده و براقیت و زیبایی آنها حفظ شود.

 دور نگه داشتن از مواد شیمیایی: طلا های آبکاری شده از مواد شیمایی و یا موادی که دارای خاصیت اسیدی و بازی دارند دور نگه دارید. این مواد می توانند در گذشت زمان از براقیت و دوام آبکاری شما بکاهد. 

دور نگه داشتن از مواد بهداشتی و آرایشی: طلاهای آبکاری شده را از موادی مانند مام زیر بغل، لوسیون‌های پوستی و عطرها دور نگه دارید. این مواد می‌توانند با آبکاری طلا و نقره واکنش داشته و باعث ایجاد زنگ زدگی و تغییر رنگ در آنها شوند. 

جواهرات تان را خشک نگه دارید: پس از اینکه از جواهرات خود استفاده کردید یا آنها را شستشو دادید حتما در فضای خشک و بدون رطوبت نگه داری کنید. 

پاک کردن لکه های روی جواهرات: پس از استفاده از طلاهای آبکاری شده یا در مواقعی که با مواد دیگر برخورد کردند حتما آنها را با یک پارچه نرم و خشک پاک کنید. این کار باعث حفظ براقیت و استحکام بیشتر آبکاری طلای شما می شود. 

در مهمانی ها و محل های خاص از آنها استفاده کنید: سعی کنید طلاهای آبکاری شده را در زمان‌های خاص مانند شنا کردن، استحمام، ورزش کردن و خوابیدن استفاده نکنید تا از خرابی و آسیب‌دیدگی آنها جلوگیری شود.

آبکاری شما چه مدت دوام آورده است ؟

در این مطلب سعی کردیم تمامی موارد مربوط به آبکاری چقدر ماندگاری دارد و دوام آبکاری را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. آبکاری طلا امروزه به قدری مورد توجه همگان قرار گرفته که حتی آبکاری طلا در منزل نیز راه افتاده و مردم به جای خرید طلا سعی می کنند از آبکاری آن استفاده کنند. اگر شما هم جواهرات خود را آبکاری کردید چه مدت این آبکاری ماندگاری داشته است یا فکر می کنید آبکاری چقدر ماندگاری دارد ؟ مدت زمان دوام ابکاری را در قسمت نظرات بنویسید.

پر فروش ترین محصولات شکنج

 • 1,919,000تومان

 • 388,850تومان

 • 704,000تومان

 • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: عطیه اسدی

75495e6938fd0c813232319fb21f4f4d?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

7 دیدگاه

 1. 1c72d3880cf607b4908c4aea807ee6a8?s=54&d=mm&r=g
  محمد 1402-05-05 در 1:25 ق.ظ - پاسخ

  من خودم انگشترسازی دارم و با طلا و نقره سروکار دارم.اگه طلا عیارش کمتر از ۱۸ نباشه کدر نمیشه .کدری طلا به علت اینه که عیار پایین تا ۱۲ تولید میشه و متاسفانه بجای عیار ۱۷ و ۱۸ غالب میکنند. هیچ اسیدی بجز تیزاب سلطانی روی طلا اثر نداره . در ضمن این تیزاب سلطانی هم در طبیعت نیست ودر آزمایشگاه تولید میشه که یک قسمت اسید نیتریک با سه قسمت اسید کلریدریک ترکیب میشه.

  • 7e4da37818d5867bb297a1584e20b6e4?s=54&d=mm&r=g
   ادمین 1402-05-05 در 10:40 ق.ظ - پاسخ

   آقا محمد خیی ممنون بابت نظرات ارزشمندی که نوشتید

 2. 1c72d3880cf607b4908c4aea807ee6a8?s=54&d=mm&r=g
  محمد 1402-05-05 در 1:18 ق.ظ - پاسخ

  طلا اگه خالص باشه هزچ اسید و هیچ مایع شیمیایی و قلیایی روی اون اثری نداره

 3. c82030a67ec8ec8c40568356ecdee6dc?s=54&d=mm&r=g
  صبا 1402-05-01 در 8:18 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقتتون بخیر من یه قطعه سنگ اوپال گرفتم و از فروشنده درخواست کردم براش پایه ی انگشتر نقره بزنه و ابکاری کنند
  اما الان میگن فراموش کردندابکاری کنند و سنگ رو چسبوندند و ممکنه با ابکاری سفید ،سنگ اسیب ببینه اما ابکاری طلایی رنگ میتونند بزنند
  به نظر شما ابکاری طلایی هیچ اسیبی به سنگ من نمیزنه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1d534dfe3819a820a46debeb447c4791?s=54&d=mm&r=g
   خالقی سجاد 1402-05-02 در 9:15 ق.ظ - پاسخ

   سلام وقت بخیر لطفا برامون یه شماره تماس بزارید

 4. 8642a53634fcdf9f55efe36a4842bc66?s=54&d=mm&r=g
  الناز 1401-05-13 در 12:07 ق.ظ - پاسخ

  من یه انگشتر برنجی گرفتم بیشتر از یه هفته ابکاریش دوم نیاورد 😓

  • 1d534dfe3819a820a46debeb447c4791?s=54&d=mm&r=g
   خالقی سجاد 1401-12-08 در 10:08 ق.ظ - پاسخ

   ذوست عزیز ما به همین دلیل ابکاری رو توصیه نمیکنیم هیچوقت .