آنچه باید راجع به زیورآلات بدانید

آنچه باید راجع به زیورآلات بدانید

تاریخچه زیورآلات در جهان

قدمت استفاده انسان از زیورآلات، به قدمت حضورش در جهان هستی برمی‌گردد. زیورآلات در گذشته، نشانگر طبقه اجتماعی هر فرد در جامعه بود، اما امروزه برای زیبایی و جلوه از آن استفاده می‌کنند. در بسیاری از جوامع اولیه، جواهرات به عنوان محافظ در برابر بیماری، سرما، بلاهای آسمانی و بد‌شانسی استفاده می‌شد.قدیمی‌ترین زیورآلات در مصر باستان کشف شده‌است که عموما از پر پرندگان، سنگریزه، استخوان و صدف ساخته شده‌اند. کهن‌ترین اثر، گردنبندی در مصر باستان است که از استخوان ماهی ساخته شده است و در غار موناکو یافت شد.

WhatsApp Image 2021 09 03 at 5.27.48 PM

تاریخچه زیورآلات در ایران

شروع استفاده و ساخت زیورآلات در ایران باستان به 2000 سال پیش از میلاد مسیح، برمی‌گردد و در دوران ساسانیان به نقطه اوج شکوفایی خود رسید. ایرانیان در ابتدا به کمک مهره‌های رنگی ساخت زیورآلات را شروع کردند و در دوران هخامنشیان به کار با طلا و درخشان ‌سازی اشیاء پرداختند. زیورآلات در ایران به سبب قطعه‌ای از لباس در بین قوم‌های گوناگون مطرح بوده است. مردم ایل قشقایی و عرب‌های منطقه خوزستان زیاد‌ترین استفاده کنندگان از جواهرات بوده‌اند. ایران به موجب وجود قبیله‌های گوناگون که هر کدام پوشش و سنت‌ها و اداب و رسوم خاص خود را داشته است، کشوری بسیار غنی از لحاظ دستاورد‌های مادی و معنوی است. بر اساس نوشته‌های مورخین سرشناس نظیر دوارانت، گیرشمن و دیگران در ادوار مختلف تاریخی، فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی، مصنوعات طلا و جواهرات و زیورآلات و سنگ‌های قیمتی رونق فراوانی داشته است و اکثر طبقه ی اشراف از آن‌ها استفاده می‌کردند.

طلا، مهم‌ترین فلز در زیورآلات

طلا در طول تاریخ، همواره مهم‌ترین فلز برای ساخت زیورآلات بوده است. این فلز به دلیل جلای زیبا، مقاومت بالا در مقابل اکسیداسیون و دیگر عوامل شیمیایی، شکل‌پذیری آسان و کمیاب بودن آن در طول تاریخ دارای اهمیت می‌باشد. یافته‌ها نشان می‌دهد، هندی‌ها نخستین اقوامی هستند که طلا را کشف کردند. آنها در کتاب مقدسشان حدود 4000 سال پیش از میلاد، به طلا اشاره کردند. مصریان 3900 سال سال پیش از میلاد، طلا را برای اولین بار استخراج کردند.

طلا علاوه بر استفاده در ساخت جواهرات، کاربرد‌های گوناگون دیگری از جمله: صنایع الکتریکی، دندان پزشکی، سرمایه‌گذاری دارد. امروزه کشور‌های چین، هند و ایالات متحده امریکا به ترتیب بیشترین میزان خرید طلا در جهان را دارند.

سنگ‌ها در زیورآلات

استفاده از سنگ‌ها در تولید زیورآلات همواره بخش زیادی از این صنعت را در بر می‌گیرد.سنگ‌های جواهر به دو دسته‌ی قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم می‌شوند.این تقسم‌بندی صرفا بر اساس نادر بودن سنگ‌ها است.از سنگ‌های قیمتی می‌توان به الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد اشاره کرد. همچنین از سنگ‌های نیمه قیمتی می‌توان به گارنت، اوپال، مروارید و تانزانیت اشاره کرد.

زیورآلات دست‌ساز

63347081 A209 4CE6 9F87 DD7ACD7B52D1

در جواهرات، همواره زیورآلات دست‌ساز مورد توجه صنعت مد بوده است. این زیورآلات منحصربه فرد و گرانبهاتر از سایر زیورالات اند. بسیاری از انها، بر اساس ملیت و فرهنگ هر کشور ساخته می‌شوند. نکته‌ی حائز اهمیت در این مبحث، توجه جهانیان به جواهرات دست‌ساز ایران است. جواهرات دست ساز ایرانی، که با الهام از تاریخ و ترکیب هنر‌های دستی با جواهرات است، تاثیر بسزایی در جذب افراد دارد.

 

انتخاب زیورالات

امروزه استفاده‌ی زیورآلات برای زنان و مردان رایج است و عموما آن را برای زیبایی، درخشش و حتی گاهی برای درمان (به کمک سنگ ها و خواصشان) استفاده می‌کنند. با گسترش این صنعت، تنوع زیورآلات و جواهرات در بین همه جوامع گسترش بیشتری پیدا کرده است؛ لذا افراد بر اساس عوامل زیادی از جمله : تغیر فصول، فرم صورت، مکان مورد نظر و نوع پوشش به استفاده از ان‌ها می‌پردازند.

 

انتخاب زیورآلات بر اساس فصل

بهار

در این فصل به دلیل اینکه لباس‌ها با تناژ روشن فراگیر می‌شوند، بهترین زیورآلات در این فصل، زیورآلاتی ‌اندند که دارای رنگ روشن و ملایم اما درخشان‌اند. در این فصل می‌توان از سنگ‌های معدنی از جمله: زمرد و یاقوت کبود نیز استفاده کرد. همچنین در بین فلزات گرانبها همواره، نقره گیرایی خاص خود را داشته است. زیورآلات انتخاب شده در این فصل، معمولا بسیار ظریف‎اند.

تابستان

با توجه به رنگارنگ بودن لباس ها در این فصل، تنوع استفاده از زیورآلات نیز بیشتر خواهد بود. در تابستان استفاده از نگین‌های ابی، نارنجی و بنفش در زیورآلات فراگیر است. در نتیجه، می‌توان از سنگ‌های فیروزه، کوارتز و ابسیدین استفاده کرد. همچنین استفاده از دستبندهای کشی و مفاهیم مربوط به تابستان مثل بستنی، خورشید و صدف‌ها برای نوجوانان مناسب است.

پاییز

در این فصل، لباس هایی با تناژ کرم و قهوه ای و خاکستری فراگیر می‌شوند. طراحان زیورآلات در این فصل، جسورتر می‌شوند؛ در نتیجه جواهرات و زیورآلات در این فصل، از حد معمول بزرگتر هستند. استفاده از نگین‌های بنفش و سبز تیره  برای فصل پاییز مناسب است. همچنین استفاده از مروارید در پاییز بسیار زیبا خواهد بود. در این فصل معمولا گردنبندها و گوشواره‌ها با رشته‌های اویز بلند مناسب‌اند.

زمستان

جسور بودن در استفاده از جواهرات، همچنان در زمستان نیز ادامه دارد. مد جواهرات زمستانی، به این سمت پیش می‌رود که جواهرات لایه لایه پوشیده شوند. استفاده از رنگ‌های شاد و روشن برای زیورآلات در این فصل کمتر می‌شود و معمولا از رنگ‌های مشکی، بادمجانی و ابی فراگیر می‌شوند.استفاده از فلز طلا در این فصل، فراگیرتر می‌شود.

انتخاب زیورآلات بر اساس موقعیت

انتخاب لباس و جواهرات بر اساس موقعیت، نشان از تبحر و سلیقه‌ی فرد در مد است. به عنوان مثال، همان‌طور که لباس‌های محل کار، مناسب مهمانی نیستند، جواهرات هم در موقعیت‌های گوناگون، متفاوت‌اند.

زیورآلات محل کار

افراد در محل کار، معمولا از جواهرات ساده و کلاسیک استفاده می‌کنند. می‌توان از ساعت، حلقه‌های کوچک و دستبندهای زنجیره‌ای استفاده کرد.

زیورآلات مهمانی‌های دوستانه

در دورهمی‌های دوستانه، می‌توان از هر نوع جواهراتی استفاده کرد و هیچ هنجار یا قانون خاصی برای آن‌ها وجود ندارد. استفاده از دستبند‌های مهره‌ای، مرواریدی و کشی برای این مهمانی‌ها بسیار مناسب اند.

مهمانی‌های رسمی و خاص

مهمانی‌های رسمی مانند :عروسی و مهمانی‌های شب که در آن‌ها می‎توان از جواهراتی مانند: الماس و سنگ‌های قیمتی استفاده کرد. همچنین استفاده از فلزات براق و درخشان در این مهمانی‌ها، بسیار متداول و مرسوم است.

 

دسته‌بندی: مقالات شکنج

پر فروش ترین محصولات شکنج

  • 1,919,000تومان

  • 388,850تومان

  • 704,000تومان

  • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: ادمین

7e4da37818d5867bb297a1584e20b6e4?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه