شناخت انواع طلا و عوامل موثر بر قیمت آن

شناخت انواع طلا و عوامل موثر بر قیمت آن

طلا، عنصر فلزی با‌ارزشی که همواره افراد با اهداف متفاوت در‌ پی خرید آن هستند. چه برای سرمایه‌گذاری و یا حفظ سرمایه خود و چه برای هدیه دادن یا استفاده های شخصی.

اما شاید برایتان جالب باشد که علاوه بر استفاده‌های معمول افراد از این عنصر، طلا در موارد بسیار مهمی مثل صنایع‌دندانسازی هم کاربرد دارد. عنصر طلا با نام شیمیایی Au در جدول‌تناوبی نشان داده‌می‌شود. این عنصر از ابتدا رنگ طلایی دارد ولی به محض بریده شدن به رنگ سیاه یا بنفش تغییر رنگ میابد. فلز طلا بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است اصطلاحا به این نوع فلز‌ها چکش‌خور می‌گویند. به همین علت  است که طلا را  با فلزات دیگر ترکیب می‌کنند تا به صورت آلیاژ درآید و استحکام کافی را بدست‌آورد. از آنجایی که همواره بسیاری از افراد در پی خرید و فروش طلا هستند بهتر است اطلاعاتی جامع و کامل درباره این عنصر با‌ارزش داشته‌باشیم. در این مقاله همراه ما باشید تا به بسیاری از سوالات شما در خصوص این عنصر با ارزش پاسخ دهیم.

آیا فلز طلایی که در دست داریم، خالص است؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم این عنصر بسیار نرم و شکننده است و برای اینکه استحکام کافی را به‌دست‌آورد لازم است با عناصر دیگری ترکیب‌شود و به آلیاژ  تبدیل‌شود. حتما دیده‌اید که قهرمانان رشته‌های‌ورزشی پس از گرفتن مدال طلا آن را به دندان می‌گیرند این کار به نشان آن است که بگویند مدالی که دریافت کرده‌اند بسیار با‌ارزش است و نمادی است از آن که این مدال نرم است پس طلای خالص است. برای اینکه طلا استحکام کافی را داشته‌باشد آن‌را با فلز‌هایی همچون مس، نقره، نيكل و پالاديوم ترکیب می‌شوند. علاوه‌بر این فلز روی هم با این عنصر ترکیب می‌شود تا جلوی اکسید‌شدن فلزات مس و نقره را که در ترکیب با طلا هستند بگیرند چرا که فلز روی اکسیژن هوا را به خود جذب می‌کند.

وقتی می‌گوییم طلای 24‌عیار یا طلای 18عیار، عیار به چه معناست و این اعداد چه تفاوتی باهم دارند؟

نسبت طلای خالص استفاده در هر وزن از یک قطعه طلا را عیار آن می‌نامند. هرچه عیار طلا بالاتر باشد به این معناست که طلای ما خالص‌تر است. پس طلای 24عیار خالص‌تر از طلای 18 عیار است. عیار طلا را با نماد‌هایی مثل ۲۴K ، ۲۲K ، ۱۸K ،۱۴K ، ۱۰K ، ۹K هم نشان می‌دهند که همان مفهوم را دارد با این تفاوت که حرف k در کشور‌های خارجی نماد عیار طلا است.

در هر‌کشور عیار تعریف خودش را دارد. در کشور ما طلای 18‌عیار پایین‌ترین عیار را دارد که در اکثر مناطق‌ایران، طلا با همین عیار به خرید‌و‌فروش می‌رسد اما در مناطق‌جنوبی کشور و شهر‌هایی مثل یزد از عیارهای بالاتری هم استفاده می‌شود.

عیار‌طلا در خریدو‌فروش آن موثر است. به طور مثال شما هنگام خرید یک زیورالات از جنس طلا آن‌را با عیار18 یا همان 750 خریداری می‌کنید، که البته به قیمت آن اجرت‌طلا و سود طلافروش و مالیات هم اضافه می‌شود، اما هنگام فروش، فروشندگان آن‌را با قیمتی کمتر از شما خریداری می‌کنند و دلایل آن‌ها برای این کاهش ارزش طلای شما آن است که طلای دست‌دوم اکثرا جرم گرفته و ضرب دیده‌است و از عیار آن کاسته‌شده‌است که البته صحبت در این مورد فراوان است و در این مقاله نمی‌گنجد.

طلای 24عیار خالص وجود دارد؟

بله، شمش‌های طلا که بسیار کمیاب هستند و به صورت وکیوم شده به فروش می‌رسند طلای  24‌عیار هستند اما در مصنوعات امکان استفاده از طلای 24عیار وجود ندارد و تمامی مصنوعات، به همان دلیل بسیار نرم و شکننده بودن طلا، با طلای 18عیار ساخته می‌شود و اگر شخصی مدعی شد که به طور مثال زیورآلاتی ساخته‌شده با طلای 24عیار را به فروش می‌رساند قطعا می‌توانید به صداقت آن‌فرد شک‌کنید.

چگونه عیار‌طلا را اندازه‌گیری می‌کنند؟

امروزه دستگاه‌های پیشرفته مختلفی برای سنجش عیار‌طلا ساخته ‌شده ‌است اما یکی از ساده‌ترین روش‌ها که در طلا فروشی‌ها یافت می‌شود استفاده از سنگ ‌محک است البته این روش‌ها برای سنجش عیار‌طلایی است که ناخالصی دارد و برای سنجش عیارطلای ‌خالص مثل طلای آب ‌شده نیاز به ری‌گیری است که این عمل در آزمایشگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.

تفاوت طلای ایرانی و خارجی چیست؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در طلای ایرانی و خارجی در عیار و ظرافت و زیبایی ساخت آن است.  طلا‌های خارجی از زیبایی و ظرافت بیشتری برخوردارند چرا که با دستگاه‌های پیشرفته‌تری و به‌دست افراد متخصص‌تری ساخته‌می‌شوند. دستگاه‌های پیشرفته خارجی برش‌های متنوع‌تری ایجاد می‌کند و چشم‌نواز‌تر هستند. معمولا طلاهای خارجی عیار بالاتری دارند و به دلیل اجرت ساخت بالاتر، قیمت بالاتری نسبت به طلای ایرانی دارند. البته نه همه‌ی طلا‌های‌خارجی، به‌طور مثال طلای چینی کیفیت پایین‌تری نسبت به طلای‌ایرانی دارد و طلای‌هندی عیار پایین‌تری دارد. یکی از مرغوب‌ترین و گران‌ترین‌هایی که می‌توانیم از نمونه‌های خارجی مثال بزنیم طلای ایتالیا است.

شاید برای شما هم این سوال پیش‌آمده‌باشد که چگونه طلای‌ ایرانی و خارجی را ازهم تشخیص‌بدهیم؟ تفاوت اصلی ان‌ها در قیمت ان‌ها و کدهای حک شده برروی آن‌ها است. روی طلای ساخته‌شده در هر‌شهر حرف اول لاتین آن حک‌می‌شود مثلا طلایی که در تهران ساخته‌شده‌است با حرف T نشان‌داده‌می‌شود و بعد از آن شماره واحد‌تولیدی آن‌ها نیز حک‌می‌شود که این بهترین راه تشخیص‌است.

کدهای حک‌شده روی طلای‌خارجی متفاوت از طلای ایرانی است و برروی طلاهای خارجی نام برند تولید کننده آن نیز حک‌می‌شود.

طلاهای خارجی در ایران معمولا از کشورهایی مثل هند، مالزی، چین، ایتالیا و … واردمی‌شوند و به دلیل وارداتی بودن قیمت‌فروش بالاتری دارند. طلاهای‌خارجی معمولا به صورت قاچاق وارد ایران می‌شوند چراکه واردات آن‌ها به منظور رونق بخشیدن به بازار‌طلای ایران ممنوع است و به دلیل غیر‌قانونی بودن آن‌ها اطلاعات دقیق از عیار استاندارد آن‌ها در دسترس‌نداریم.

در هنگام خرید طلا باید بسیار مراقب افراد سودجویی که برای دریافت مبالغ بیشتر طلاهای ایرانی به جای طلاهای خارجی می‌فروشند باشیم.

هنگام خرید طلا باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ابتدا بیایید کمی درباره اجرت طلا صحبت‌کنیم. وقتی شما یک مصنوعاتی از جنس طلا را خریداری‌می‌کنید علاوه‌بر قیمت‌طلای آن‌قطعه مبلغی را به‌عنوان اجرت آن‌قطعه طلا پرداخت می‌کنید که این مبلغ همان سهم سازنده یا فروشنده است. مواردی مثل وزن کل طلا، درصد سود فروشنده، درصد مالیات و … بر میزان اجرتی که خریدار باید پرداخت‌کند موثر‌است.

بیاید با یک مثال به درک بهتری از اجرت طلا برسیم . فرض کنید شما یک دستبند 10گرمی خریداری‌کرده‌اید که سازنده آن برای هرگرم 30هزارتومان دستمزد دریافت می‌کند پس با این حساب شخص خریدار باید مبلغ‌300هزارتومان را علاوه‌بر‌ قیمت‌اصلی طلا به فروشنده بابت اجرت کار پرداخت‌کند. مبلغ اجرت  دریافتی سازندگان و فروشندگان به عوامل زیادی مثل میزان ظرافت کار و زمانی که برای ساخت آن قطعه گرفته شده‌است، دارد.

موضوع مهم دیگری که باید در خرید‌و‌فروش طلا به آن دقت‌کنیم، بحث مالیات است. خریدار هنگام خرید طلا مالیات بر‌ارزش‌افزوده‌ای را پرداخت می‌کند که در‌واقع مالیات غیر‌مستقیمی است که شخص فرشنده موظف‌است آن‌را به خزانه‌دولت پرداخت‌کند. قانون مالیات‌بر‌ارزش‌افزوده در سال 1387 در مجلس تصویب‌شده‌است که در طول این سال‌ها تمدید‌شد و به 9درصد رسیده‌است. این‌قانون بیش‌از ده‌سال است که در‌حال اجراست و با اعتراض اعضای این صنف kdc مواجه‌شده ‌است.

دسته‌بندی: مقالات شکنج