حساسیت پوستی به جواهرات

حساسیت پوستی به جواهرات

این که ما آدم‌ها دوست داریم زیبا باشیم و به بهترین شکل ممکن بنظر برسیم امری فطری است. فطرت انسان‌ها زیبایی را دوست دارد. آدم‌ها تمایل دارند و تلاش می‌کنند که هرچه بیشتر به آن زیبایی که مد نظرشان است برسند. یکی از آن چیز‌هایی که به جذابیت و حسن ظاهری ما کمک می‌کند زیورآلات است. جواهرات و زیورآلات انرژی‌های درونی زیادی دارند و زمانی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم علاوه بر این که می‌توانند به دلیل جذابیت‌شان مکمل بسیار خوبی برای ظاهر و چهره ما باشند، با انتقال انرژی‌های درونی‌شان به وجود ما باعث ایجاد حس و حال بسیار خوبی در روح و جسم ما می‌شوند.
اما زیورآلات همیشه باعث زیبایی و حس خوب نمی‌شوند و گاهی با ایجاد حساسیت‌های پوستی کاملا برعکس عمل می‌کنند. چه این زیورآلات از جنس بهترین و گران‌ترین فلز دنیا یعنی طلا باشند و چه از هر جنس و فلز دیگری. اگر پوست ما به فلز یا فلزاتی از زیورآلات‌مان حساس باشد، دچار خارش، اگزما و تورم می‌شود.
آلرژی پوستی به جواهرات و زیورآلات یکی از دغدغه‌ها و مشکلات افرادی است که از آن استفاده می‌کنند. اگر شما به دنبال دانستن دلیل ایجاد آلرژی‌های پوستی زیورآلات و راه‌های درمان آن هستید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.
حساسیت پوستی
یکی از حساس ترین قسمت‌های بدن، پوست آن است و در صورت سهل انگاری در مراقبت از آن دچار آسیب می‌شود. زمانی که پوست در معرض برخی مواد قرار می‌گیرد دچار آلرژی و حساسیت می‌شود.
به طور کلی چهار نوع حساسیت پوستی وجود دارد که بهتر است ابتدا با آن‌ها آشنا شویم:
1. حساسیت آلرژیک : پوست در اثر برخورد و تماس با ماده ای دچار التهاب می‌شود.
2. حساسیت تحریکی: تداوم تماس پوست با ماده حساسیت‌ زا باعث ایجاد تحریک و حساسیت می‌شود.
3. حساسیت شغلی: حساسیت پوست به موادی که روزانه در محیط کار با آن‌ها سر و کار داریم.
4. حساسیت‌های خانگی: که در اثر شست وشو و کار با مواد شوینده در خانه ایجاد می‌شود.
Sensitivity to jewelry
حساسیت به زیورآلات و جواهرات جزو حساسیت های دسته اول یعنی حساسیت آلرژیک است و جالب است بدانید که پوست بدن ما در اکثر مواقع به آلیاژ‌ها و روکش‌های به کار رفته در زیورآلات حساسیت نشان می‌دهد نه به خود فلز آن.
چه فلز‌هایی باعث ایجاد حساسیت می‌شوند؟
1. نیکل
فلز نیکل به راحتی می‌تواند باعث ایجاد حساسیت شود آن هم به دلیل یون‌های آن است مه به سادگی آزاد می‌شوند و با فلزات مجاور خود و با پوست بدن واکنش نشان می‌دهند. افرادی که به این فلز حساسیت دارند دچار التهاب پوستی شده و در اثر استفاداه از مواد شوینده و خشک شدن پوست این التهاب بیشتر می‌شود. علت بیشتر حساسیت و آلرژی‌های پوستی نیز دقیقا همین فلز نیکل است که در آبکاری‌ها و ساخت زیورالات از آن استفاده می‌شود. البته در صورتی که ساخت زیورآلات با استفاده از نیکل به طوری باشد که یون‌های آن آزاد نشوند موضوع حساسیت پوستی به طور کامل از بین می‌رود.
2. کادیوم
یکی از خطرناک‌ترین فلزات روی کره‌ی زمین کادیوم است. این فلز می‌تواند باعث ایجاد سرطان شود و برای طبیعت و محیط زیست بسیار آسیب رسان و سمی است. این فلز در صورتی که در بدن انسان به صورت انباشه شده باقی بماند باعث بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان را به همراه دارد. علت استفاده از این فلز در زیورآلات این است که کادیوم باعث درخشندگی آن‌ها شده و وزن زیورآلات را افزایش می‌دهد. استفاده از این فلز برای پوست مضر بوده و بسیار حساسیت زا است. کادیوم به طور طبیعی در طبیعت و پوسته زمین به همراه فلزات دیگری مثل روی وجود دارد.
3. سرب
سرب نیز یکی دیگر از فلزاتی است که در ساخت زیورآلات و جواهرات از آن استفاده می‌شود. این فلز برای جنین و کودکان مضر بوده و باعث ایجاد آلرژی در آن‌ها می‌شود. سرب می‌تواند به سیستم عصبی آسیب برساند و باعث تضعیف رشد فکری و عملکردی افراد شود. اغلب از این فلز در قسمت‌های پلاستیکی جواهرات استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم بیشترین خطر سرب برای کودکان است چرا که می‌تواند از طریق تماس با دهان یا بلعیده شدن آن توسط کودکان باعث ایجاد بیماری و حساسیت در آن‌ها شود. البته توجه داشته باشید که پوست به طور طبیعی خیلی از این فلزات را جذب نمی‌کند و تماس این فلزات با پوست یک خطر عمده به شمار نمی‌آید.
چگونه حساسیت به زیورآلات را از بین ببریم؟
حال که با فلزات حساسیت زا و نوع حساسیت زیورآلات آشنا شدیم، به معرفی روش‌هایی می پردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید حساسیت بدن خود را نسبت به زیورآلات از بین برده و به راحتی از آن‌ها استفاده کنید.
1. پوست قسمتی از بدن که در تماس با زیورآلات حساسیت زا هستند را خشک کنید
این یکی از راهکار‌هایی است که پزشکان پوست به افرادی که دچار حساسیت پوستی به زیورآلات می‌شوند ارائه می‌کنند: زمانی که قصد استفاده از بدلیجات را داشتید نواحی مورد تماس بدن با زیورآلات بدل را به خوبی خشک کنید.
2. از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید
قبل از استفاده از زیورآلات حساسیت زا مناطقی از پوست بدن که در تماس مستقیم با آن‌ها هستند را با یک لایه کرم مرطوب کننده بپوشانید.در این صورت یک لایه‌ی محافظ بین پوست و فلز زیورآلات ایجاد می‌شود که ازتماس مستقیم فلز حساسیت زا با پوست بدن جلوگیری می‌کند.
3. از آبکاری استیل استفاده کنید
اگر جواهرات و زیورآلاتی دارید که به دلیل حساسیت زا بودن‌شان دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن‌ها را به مراکز ساخت زیورآلات برده و بخواهید که یک لایه فلز از جنس استیل روی آن‌‌ها بکشند. همچنین بهتر است بدانید بدلیجات در طول زمان آلیاژ محافظ خود را از دست می‌دهند و حساسیت زایی آن‌ها بیشتر می‌شود.
4. استفاده از لاک ناخن
این روش که یک راهکار خانگی نیز به شمار می‌آید مورد تایید پزشکان متخصص پوست نیز هست. روی نواحی گیره یا قفل زیورآلات را با یک لایه لاک ناخن بپوشانید. با این کار باعث ایجاد یک لایه محافظ بین فلز حساسیت زا و پوست بدن خود می‌شوید.
5. از محصولات هایپو آلرژیک استفاده کنید
برخی از سازنده‌های معتبر زیورآلات محصولاتی را تولید کرده‌اند که روی آن‌ها نوشته شده Hypo-allergenic . این عبارت به این معنی است که این زیورآلات حساسیت زایی بسیار کمی دارند و برای پوست آلرژی ایجاد نمی‌کنند.
کلام آخر
در این مقاله سعی شد تا به حساسیت‌هایی که زیورآلات و بدلیجات روی پوست بدن ایجاد می‌کنند و روش‌های درمان آن‌ها بپردازیم. تمامی این روش‌ها توسط پزشکان پوست توصیه شده اند و بسیاری از افراد با این روش‌ها حساسیت خود را درمان کرده‌اند. درصورتی که بعد از استفاده از راهکار‌های ارائه شده در این مقاله باز هم دچار آلرژی و حساسیت پوستی شدید بهتر از استفاده از آن زیورآلات را کنار بگذارید.

دسته‌بندی: مقالات شکنج

پر فروش ترین محصولات شکنج

  • 1,919,000تومان

  • 388,850تومان

  • 704,000تومان

  • 590,000تومان

آخرین مقالات

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

درباره نویسنده: ادمین

7e4da37818d5867bb297a1584e20b6e4?s=72&d=mm&r=g

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه